Surfer w Agencji: KS.pl

Czym jest dla was Surfer?

Wojciech Budziak, CEO w KS

Surfer to przede wszystkim wsparcie dla specjalistów SEO. Ułatwia działanie oraz  przyspiesza procesy związane z optymalizacją stron i link buildingiem. Dzięki niemu oszczędzamy wiele godzin żmudnej pracy, co stanowi jeden z ważnych czynników dynamicznego rozwoju firmy. 

Jak dowiedzieliście się o narzędziu?

Narzędzie wywodzi się bezpośrednio z Kampanie SEO. To tu powstała metodologia pracy, na której bazuje Surfer. Założyciel agencji Sławek Czajkowski wraz z Head of SEO Michałem Suskim poświęcili się w 100% jego rozwojowi. Dzięki wielomiesięcznym testom i praktyce udało się stworzyć wersję, która ujrzała światło dzienne w listopadzie 2017. 

Problem w skalowaniu agencji

Główna siedziba firmy mieści się w Gorzycach, małej miejscowości na Podkarpaciu, 15 km od Jasła. Ogromnym wyzwaniem przy skalowaniu agencji jest znalezienie odpowiednich pracowników. Próżno szukać w tym regionie wyszkolonych specjalistów, z doświadczeniem na podobnych stanowiskach. W praktyce wygląda to tak, że znajdujemy osoby, które mają potencjał i chcą się rozwijać, a następnie sami je szkolimy przez wiele miesięcy, aby w przyszłości mogły stać się specjalistami. Ta trudność mobilizowała nas do jak najefektywniejszego wykorzystania czasu wyszkolonych specjalistów, szukając automatyzacji tam, gdzie tylko to możliwe. Wraz z rozwojem agencji, pojawiało się coraz więcej wymagających klientów, na których strony poświęcaliśmy dziesiątki godzin miesięcznie. 

W oparciu o metody Sławka Czajkowskiego, od dawna badaliśmy korelacje pomiędzy stronami z topów. Kiedyś jedynym narzędziem, które wykorzystywaliśmy był Excel. Taka ręczna analiza pożerała sporo czasu, była jednak skuteczna, dlatego nie mogliśmy z niej zrezygnować. W pewnym momencie zapadła decyzja o stworzeniu aplikacji, która mogłaby zautomatyzować proces analizy. Tak powstała pierwsza wersja narzędzia, z którego później wyewoluował się Surfer.

Co sprawia, że to rozwiązanie jest wyjątkowe?

Możemy skupić się na konkretnych słowach kluczowych i dla nich badać korelacje. Dawniej optymalizowało się wszystko na jedno kopyto, według wypracowanego schematu. Teraz mamy dokładny przepis, jak powinna wyglądać treść. 

Jesteśmy w stanie szybko i sprawnie rozłożyć strony konkurencji na części pierwsze lub zbudować plan linkbuildingowy.

Kolejna sprawa to interfejs, który jest napisany w taki sposób, aby zapewnić możliwie najszybszy dostęp do odpowiedzi. Chociaż projekt cały czas jest intensywnie rozwijany, to Surferzy dbają o jego stabilność i bezproblemowe działanie. Wiele funkcji przed wdrożeniem w oficjalnej wersji, jest testowanych w Kampanie SEO pod względem użyteczności i skuteczności. Dzięki temu, że Surfera współtworzą SEO-wcy, narzędzie jest funkcjonalne i pomimo nieustannego dokładania nowych możliwości, nadal bardzo czytelne.


Zwiększenie efektywności w różnych aspektach pozycjonowania

Daniel Jędrysik, lider zespołu SEO

Wdrożenie Surfera w naszej agencji pozwoliło podnieść skuteczność świadczonych usług pozycjonowania, co na przestrzeni kolejnych miesięcy pozwoliło skutecznie rozwijać agencję, odnotowując coraz lepsze wyniki. Skorzystali specjaliści SEO, bo otrzymali narzędzie do szybkiej analizy konkurencji i budowania treści, również specjaliści od linkbuildingu i copywriterzy, u których czas pracy potrzebnej na zebranie danych został zmniejszony do minimum. Wreszcie, Surfer bez wątpienia stał się jednym z głównych koni napędowych naszej firmy.

Optymalizacja treści i jej efekty

Opierając się na danych z Surfera, specjalista SEO jest w stanie wykonać skuteczne korekty w obrębie strony. Czasem niewielkie zmiany procentują poprawą miejsca w rankingu Google lub stabilizacją pozycji.

Siła missing common words

U jednego z naszych klientów strona doznawała znacznych zmian pozycji w czasie. Mimo wykonanej optymalizacji treści oraz linkowania zewnętrznego, nie byliśmy w stanie utrzymać się na wypracowanej pozycji. Częste spadki poza pierwszą 100 wyników oraz fakt, że po nich strona rankowała niżej niż kilka dni wcześniej, skłoniły nas do przetestowania wprowadzonej w tym czasie nowej funkcji Surfera. Okazało się, że stronie brakuje sporo fraz i słów kluczowych, które są obecne na większości stron z pierwszej 10 wyników. 

Krótka praca nad tekstem pozwoliła, jeszcze tego samego dnia, zauważyć znaczący wzrost pozycji. Obserwacja długoterminowa potwierdziła naszą diagnozę. Przez kolejne dni strona utrzymała miejsce, zdobyte dzięki optymalizacji, a nawet je poprawiła.

True Density

Missing common words ewoluowała w ostatnich dniach. Samo uzupełnienie treści frazami, których używa konkurencja, okazało się tylko wstępem do bardziej szczegółowej analizy. True Density sprawia, że każde ważne słowo lub fraza ma wyliczone zagęszczenie na podstawie wybranych konkurentów. To, w połączeniu z jednoczesną analizą optymalizowanego tekstu, daje czytelne wskazówki, uwzględniające częstotliwość występowania.

Surfer to coś wiecej niż praca nad treścią

Przemysław Durał, Head of SEO

W prosty sposób możemy zobaczyć, jak Googlebot renderuje naszą stronę internetową, sprawdzić czy wszystkie elementy są poprawnie widoczne. 

Tym, co wyróżnia narzędzie jest również analiza szybkości strony internetowej, dzięki której możemy porównać kilka czynników, m.in. rozmiar strony, czas wczytywania, czas odpowiedzi serwera dla analizowanego zbioru stron rankujących, na badane słowo kluczowe. Są to czynniki, w których najczęściej widać korelację pomiędzy stronami top10 a pozostałymi. 

W Surferze w łatwy sposób możemy przeanalizować meta title i description na wszystkich stronach i porównać meta tagi wyświetlane w wynikach wyszukiwania z tymi, które są ustawione w kodzie strony.

Nie ma również problemu z optymalizacją nowych stron, które na analizowane słowa kluczowe są jeszcze poza top50. Możliwość wklejenia i analizy własnego adresu URL oraz porównania go z konkurencją jest bardzo pomocna. 

Dla nowego klienta, z którym nawiązaliśmy współpracę, liczyło się kilka fraz ogólnopolskich. Początkowo strona rankowała na główną frazę w top40. Działania rozłożyliśmy na kilka miesięcy. W pierwszej kolejności została wykonana optymalizacja techniczna wraz z optymalizacją treści, po której klient odnotował awans o blisko 20 pozycji.

W kolejnych miesiącach wykonaliśmy:

  • linkowanie wewnętrzne z wartościowych stron serwisu,
  • korektę optymalizacji,
  • w oparciu o Surfera, pozyskaliśmy wartościowe linki zewnętrzne,
  • zoptymalizowaliśmy wizytówkę Google tak, aby firma rankowała również na lokalne zapytania.    

W efekcie po kilku miesiącach klient na wiele słów kluczowych trafił do top5, co w rezultacie znacznie poprawiło ruch na stronie. Na poniższym wykresie został porównany okres 6 miesięcy współpracy z okresem 6 miesięcy przed jej rozpoczęciem. Ruch na stronie, widoczność w wynikach wyszukiwania i CTR znacznie się poprawiły. Średnia pozycja zmalała, dlatego że strona wcześniej była widoczna tylko na kilkanaście słów kluczowych, aktualnie jest ich ponad 1000.

Tworzenie zoptymalizowanego contentu w oparciu o analizę konkurencji

Karolina Czajkowska, Specjalista ds. Content Marketingu

Realizacja content marketingu wymaga szczegółowego researchu i analizy konkurencji. Bez odpowiednich danych, podejmowane działania nie przynoszą zamierzonych efektów, a ich realizacja wydaje się prowadzić donikąd. Dzięki narzędziu Surfer, możemy pójść o krok dalej i w krótkim czasie przygotować niezbędne wytyczne do realizacji skutecznych treści. Tworzony przez nas content opiera się na aktualnych danych, co stanowi solidną podstawę do zwiększenia ruchu na blogu czy stronie internetowej Klienta. Dzięki temu zyskujemy przewagę w wynikach wyszukiwania nad konkurencją, która nie optymalizuje tekstów.

Aby dana treść mogła znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania, niezbędna jest jej odpowiednia optymalizacja. Działania nie przyniosą również zamierzonych rezultatów, jeżeli nie zadbasz o chwytliwy tytuł i temat publikowanego wpisu. Dzięki Surferowi jesteśmy w stanie prześledzić, czego dokładnie potrzebuje dana grupa odbiorców i trafnie odpowiedzieć na ich potrzeby.

W Kampanie SEO wykorzystujemy Surfera do przygotowywania szczegółowych draftów dla copywriterów. Dzięki temu, tworząc artykuł lub tekst na stronę Klienta w oparciu o te wytyczne, nie muszą martwić się o przeprowadzanie analizy na własną rękę. W ten sposób  można przygotować treści, które nie wymagają dodatkowej optymalizacji.

Do tej pory analiza konkurencji wymagała poświęcenia kilku godzin. Dzięki Surferowi, jesteśmy w stanie wykonać research dużo szybciej i efektywniej, a zagospodarowany czas poświęcić na pracę kreatywną.

Content Editor pomaga nie tylko w kwestii przygotowywania wytycznych. To duże wsparcie dla osoby tworzącej content. Realizacja wytycznych jest łatwiejsza, gdyż wszystkie słowa i frazy do umieszczenia w treści są pod ręką, a założone wartości dla każdego z nich na bieżąco kontrolowane. 

Sprawdzanie gotowych treści to kolejny element, w którym Content Editor wspiera mnie w pracy. Zamiast ręcznego przeszukiwania tekstu pod kątem użycia słów zleconych copywriterowi, widzę jak na dłoni, że artykuł został poprawnie napisany i nie trzeba poświęcać więcej czasu na optymalizację.

Od teraz każdy copywriter może dostarczyć semantycznie poprawny tekst, bez dodatkowych korekt specjalisty SEO.

Analiza konkurencji pod kątem Link Buildingu

Wojtek Forystek, Specjalista ds. Link Buildingu

Proces pozyskiwania linków to nadal jedna z podstawowych czynności, realizowanych w trakcie pozycjonowania stron internetowych. Wprowadzane zmiany w algorytmie wyszukiwania spowodowały, że zadanie to stało się jeszcze bardziej wymagające i czasochłonne.

Z pomocą przyszedł Surfer, którego codziennie używam w procesie analizy i zdobywania nowych, wartościowych miejsc. Jego funkcjonalności pozwalają na szybkie analizy i selekcję backlinków, umożliwiających zbudowanie zaufanego profilu oraz umocnienie autorytetu domeny.

Z założenia narzędzie odrzuca linki bezwartościowe (nie indeksowane przez Google), dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Uzyskane dane dokładnie pokazują nie tylko, z jakiej domeny głównej prowadzi link, lecz także dokładny adres odnośnika. Uzyskujemy informację o szacunkowym ruchu domeny głównej oraz ruchu odsyłającego adresu, ilości powiązanych słów z domeną główną oraz odsyłającej podstrony.

“Określanie jakości stron na podstawie ich widoczności na powiązane frazy jest najskuteczniejsze, ponieważ opiera się bezpośrednio o Algorytm Google.” Taką informację znajdziemy w jednym z artykułów o linkbuildingu dostępnych na blogu Surfera. Surfer umożliwia również analizę wielu domen równocześnie pod interesujące nas słowo kluczowe.

Aplikacja pozwala na bardzo szybkie określanie jakości linków w obrębie danej domeny. W tym celu po pojawieniu się wyników i rozwinięciu liczby konkurentów, którzy posiadają wspólny link, otrzymujemy jeszcze bardziej szczegółowe dane - konkretną ścieżkę z lokalizacją linku oraz ruch, jaki generuje linkująca podstrona.

Na tle innych, podobnych narzędzi Surfera wyróżnia metryka indirect traffic. Najprościej mówiąc, metryka określa ruch stron, które linkują do strony, która z kolei linkuje do analizowanej domeny. Są to strony z tak zwanego “drugiego stopnia”. Dzięki wykorzystaniu tej funkcji w Surferze, możemy pozyskiwać linki z pozornie “słabych” domen, które tak naprawdę posiadają bardzo mocny profil linków.

Wsparcie przy tworzeniu ofert

Sebastian Żarnowski, Specjalista ds. Obsługi Klienta

Surfer sprawdza się przy sporządzaniu ofert dla klientów. Dzięki niemu wstępna analiza strony jest przeprowadzana kilkukrotnie szybciej. Dosłownie po krótkiej chwili mamy gotowy raport elementów on-site i off-site, które wymagają poprawy. Na ich podstawie tworzymy spersonalizowaną ofertę dla klienta.

Często zamieszczamy w niej wstępny audyt z Surfera, który zawiera wyszczególnione największe braki i problemy, które występują na stronie. Tak przedstawiona propozycja współpracy, z audytem oraz wstępnym planem strategii na wyeliminowanie tych braków, pozwala dać klientowi poczucie, że jest on indywidualnie traktowany, co zwiększa współczynnik konwersji z wysłanych ofert.

Podsumowanie

Wojciech Budziak, CEO

Oszczędność czasu jest kluczową zaletą

Główną zaletą wdrożenia Surfera w firmie jest oszczędność czasu, wynikająca ze wzrostu wydajności i skuteczności specjalistów. Na przestrzeni ostatnich miesięcy pozwoliło to znacząco  zwiększyć portfel klientów, obsługując go proporcjonalnie mniejszym zespołem.

Jak Surfer pomógł Kampanie SEO?

Nasi specjaliści zyskali narzędzie, które skraca czas poświęcany na zbieranie danych i analizę konkurencji. Zaoszczędzone godziny można poświęcić na kreatywną pracę. Wykorzystując narzędzie do analizy, zmniejszyliśmy ryzyko wystąpienia błędów pomiarowych (czynnik ludzki), dzięki czemu możemy być jeszcze bardziej skuteczni w działaniach. Nasza agencja zyskuję przewagę, która robi różnicę.

Agencja: KS - pozycjonowanie stron internetowych, social media i Google Ads.

No items found.
Like this article? Spread the world