Watch On-Page SEO Roast and get your e-commerce Black Friday ready! Fix your e-commerce »
Znaczenie treści w tworzeniu struktury nowego serwisu

Znaczenie treści w tworzeniu struktury nowego serwisu

Inside this article:

Artykuł gościnny

Dlaczego struktura serwisu i zamieszczona na niej treść oddziałują na siebie? I dlaczego  zależność ta jest bazą do prowadzenia działań optymalizacyjnych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznasz w artykule, którego treść będzie przydatna dla wszystkich:

 • pracujących nad koncepcją nowego serwisu,
 • szukających inspiracji do pisania tekstów na stronę internetową,
 • zastanawiających się nad wyborem narzędzia do optymalizacji witryny,
 • chcących jeszcze lepiej wykorzystać potencjał swojej strony.

Struktura serwisu i treści 

Struktura serwisu jest jak ścieżka, po której idzie użytkownik. To naszym zdaniem jest wskazać mu drogę i poprowadzić przez wszystkie jej etapy. Poszczególne elementy nawigacji, a właściwie ich rozmieszczenie, umożliwiają internaucie dotarcie do jego celu i realizację naszego. Dla użytkownika celem może być na przykład pozyskanie informacji o ofercie poprzez formularz kontaktowy, dla właściciela będzie to w tym przypadku konwersja. To dlatego tak ważne podczas projektowania nowej strony jest zaplanowanie struktury serwisu. Celem opracowania najkorzystniejszych rozwiązań jest stworzenie strony, która pozwoli użytkownikowi na wygodę korzystania z serwisu i płynne przechodzenie między podstronami. 

Powstawanie strony internetowej jest procesem wieloaspektowym, a więc decyzje dotyczące rozmieszczenia wszystkich elementów muszą zapadać z odpowiednim wyprzedzeniem. Wszystko dlatego, że już na etapie projektowania struktury strony możemy zobaczyć, że wprowadzenie części rozwiązań nie odniesie planowanego skutku. Praca nad strukturą serwisu dotyczy również treści oraz nagłówków i grafiki. Content jest niezwykle istotny i to nie tylko ze względu na długość, ale również strukturę czy odpowiednie zagęszczenie słów kluczowych. Przygotowanie treści od podstaw i jej optymalizację umożliwi nam Surfer, który udostępnia narzędzie w postaci Content Editora.

Narzędzia to podstawa

Wytyczanie kierunku działań optymalizacyjnych na powstającej witrynie nie może opierać się przypuszczeniach, a późniejsze ich prowadzenie na przeczuciu. Bez podstawy w postaci konkretnych danych i poddaniu ich analizie, nie możemy mówić o skuteczność wspomnianych działań. Zarówno pozyskanie danych, jak i ich interpretacja możliwa jest dzięki odpowiednim narzędziom. Z taką też myślą powstał Surfer – rozwiązanie dedykowane działaniom z zakresu SEO. Surfer to narzędzie eksperckie, przeznaczone dla różnej skali działalności – intuicyjne, wyposażonym w łatwy w obsłudze interfejs. Sprawdza się zarówno w pracy wykonywanej przez agencję (najbardziej rozbudowany pakiet), jak i indywidualnej działalności. Korzystając z rozwiązań oferowanych przez Surfera możemy przeprowadzić optymalizację treści uwzględniającej odpowiednie słowa kluczowe, która to opiera się na analizie wielu elementów strony.

Tylko TOP10 

Jedną z funkcji Surfera jest śledzenie w czasie rzeczywistym stron konkurencyjnych na podstawie najważniejszych czynników rankingowych. W ciągu chwili otrzymujemy zestawienie danych, na podstawie którego porównamy naszą stronę z tymi najlepszymi. Pozwoli to wdrożyć rozwiązania, które z czasem doprowadzą witrynę na zbliżoną pozycję. W przeciwieństwie do standardowej analizy konkurencji w funkcjonującym już serwisie, przed uruchomieniem interesuje nas wyłącznie TOP10 wyników w wyszukiwarce – to od stron znajdujących się na najwyższych pozycjach powinniśmy czerpać inspirację. Dlatego przy analizowaniu poszczególnych czynników, takich jak znaczniki title, nagłówki czy ilość słów kluczowych, należy skupić się na ścisłej czołówce. Dalsze pozycje będą nas interesować jedynie po to, by ustalić, jak znaczne korelacje między nimi występują.

Budżet a frazy kluczowe 

Jeśli, nasz budżet na pozycjonowanie jest ograniczony, powinnyśmy starać się dobrać frazy, których korelacja z ilością linków nie jest aż tak widoczna. Na przykład, jeśli wszystkie strony w TOP 10  posiadają setki tysięcy linków, wówczas z góry możemy założyć, że nie zdobędziemy takiej pozycji na konkretną frazę. Dlatego też należy zweryfikować, w jakim stopniu adresy z pierwszej dziesiątki są popularne oraz jak wiele treści posiadają. Ilość słów na analizowanych podstronach możemy sprawdzić przy pomocy Surfera. Główne informacje otrzymamy w bocznym panelu pojawiającym się po kliknięciu w wybrane słowo kluczowe (STRUCTURE 🡪 body). Jeśli okaże się, że treści i linków jest niewiele, możemy przyjąć, że fraza nie będzie konkurencyjna i powalczyć o wysokie pozycje na nią.

Określenie bezpośredniej konkurencji

Analizując słowa kluczowe powinniśmy odrzucić serwisy niebędące naszą bezpośrednią konkurencją. Jak określić witryny tego typu? Na przykład, jeśli prowadzimy sklep, naszą konkurencją będą inne sklepy. Dlatego śmiało możemy odrzucić serwisy typu Wikipedia, Wykop.pl czy nawet porównywarki cen, które konkurencją już nie są. Surfer daje nam taką możliwość, wystarczy odznaczyć opcję: 

Eksport danych i ich analiza

Przejrzystość danych to podstawa, a Surfer nie tylko umożliwia ich analizę, ale również eksport. Na podstawie wyeksportowanych danych możemy otrzymać informacje dotyczące: 

 • Minimalnej ilość treści potrzebnej na daną frazę, czyli najlepiej więcej niż wynosi średnia w TOP 10. Zadbajmy, aby już starcie witryna miała, jeśli nie więcej treści to chociaż tyle samo co konkurencja. 
 • Znaczników title oraz nagłówków – dowiemy się, jak w tej kwestii wygląda sytuacja u konkurencji oraz chociażby tego czy analizowane frazy muszą posiadać obowiązkowo exact keywords. 
 • Zagęszczenia słów kluczowych w dowolnym elemencie strony – uzyskamy wskazówki co do treści, w których powinniśmy zagęścić słowa kluczowe.
 • Wytycznych dla copywritera co do treści. Na podstawie otrzymanych danych zlecimy napisanie tekstu z użyciem wszystkich (oczywiście o ile, jest to możliwe) common words i phrases. Uzyskamy informację – oznaczoną na zielono – o słowach i frazach, które znajdują się już na stronie oraz tych, których jeszcze nie ma, ale są u konkurencji.
 • Posiadania przez konkurencję fraz kluczowych above the fold – słowa kluczowe powinny znajdować się nad linią przewijania. 

Podczas doboru fraz do znaczników title czy nagłówków warto skorzystać z opcji „Similar keywords”, która będzie pomocna przy szukaniu dodatkowych fraz z ruchem organicznym.

Wizualizacja architektury strony i linkowania 

Podczas planowania struktury warto w formie graficznej przedstawić poszczególne elementy. Głównym założeniem zwizualizowanej architektury strony jest umieszczenie w kategorii najwyższego rzędu sformułowań ogólnych – im niżej, tym bardziej szczegółowo prezentują ofertę. 

C:\Users\d.sliwa\Desktop\Surfer tekst\struktura serwisu.png

Miejscem najbardziej rozbudowanych fraz jest zazwyczaj blog. To tutaj możemy umieścić również te frazy, które nie będą nam pasować do kategorii. Z Surfera oprócz propozycji słów kluczowych możemy dodatkowo poznać popularne pytania użytkowników, co obrazuje poniższy przykład: 

Opcja ta znajduje się pod wykresem w zakładce „Questions”. Warto wiedzieć, że użycie fraz jedno lub dwuwyrazowych, pomimo tego, że częściej wyszukiwanych, wiąże się z poniesieniem znacznego wydatku. Wypozycjonowanie strony na popularne słowa kluczowe wymaga również więcej pracy niż w przypadku rzadziej wyszukiwanych fraz (long tail). Należy pamiętać, że łączna ilość wejść na stronę z długich fraz wraz z konwersją jest większa niż z ogólnych wyrażeń. Należałoby jeszcze przed uruchomieniem serwisu przygotować rozpiskę w Excelu dla poszczególnych podstron, a przynajmniej tych najważniejszych z punktu widzenia SEO.

Wskazówki dotyczące fraz kluczowych

Praca nad strukturą nowego serwisu wymaga od nas przeanalizowania treści pod kątem słów i fraz kluczowych. Oto co warto mieć na uwadze:  

 • Przy planowaniu struktury serwisu odrzucamy frazy, które nie generują wejść lub znikomą ich ilość. Tego typu frazy możemy ewentualnie zamieścić na blogu.
 • Warto sprawdzić, które podstrony w TOP 10 rankują na najwięcej słów kluczowych. W ten sposób możemy poznać te słowa i wdrożyć je u siebie.

Surfer pozwala sprawdzić to podczas korzystania z opcji „Keywords”.

 • Podczas planowania treści na naszą stronę nie możemy zapominać o odmianach wyrażeń i synonimach – w treści nie powinno być zbyt wiele powtórzeń. 
 • Należy pamiętać, aby nie optymalizować różnych podstron serwisu pod te same frazy. Zjawisko to określane jest mianem kanibalizacji słów kluczowych. Może to spowodować problemy w wynikach wyszukiwania – na przykład wyszukiwarka wyświetli użytkownikowi podstronę, inna niż ta, którą chcemy. Dlatego już na starcie ważne jest to, by odpowiednio zaplanować optymalizację podstron na różne frazy.
 • Przy tworzeniu koncepcji rozmieszczenia poszczególnych kategorii nie należy skupiać się jedynie na aspekcie SEO. Użyteczność strony jest równie ważna, co jej optymalizacja pod kątem wyszukiwarek. 

Narzędzia warte uwagi 

Na każdym etapie powstawania serwisu możemy korzystać z Surfera, ale również innych narzędzi. Dzięki poszczególnym funkcjom, które oferują dostajemy dane mogące nam pomóc w wyborze słów kluczowych lub pomysłów na tworzone treści. 

Podczas planowania struktury strony oraz wybierając frazy, warto zapoznać się narzędziami, które prezentujemy: 

 • Autouzupełnianie Google – wpisując w wyszukiwarce słowo kluczowe, uzyskamy podpowiedzi co do najczęściej wyszukiwanych fraz. 
C:\Users\d.sliwa\Desktop\SURFER grafika\Autouzupełnianie Google.png
 • Senuto – analizuje widoczność dowolnej witryny pod katem słów kluczowych, na podstawie których strona widoczna jest w Google. Możemy również korzystać z bazy słów kluczowych. 
C:\Users\d.sliwa\Desktop\SURFER grafika\Senuto.png
 • AnswerThePublic – generuje wyniki wyszukiwania dostarczane przez Google i Bing. Uzyskujemy wynik w formie widoku pytań, które stanowią doskonałą inspirację do tworzenia treści pod kątem popularnych wyrażeń. 
C:\Users\d.sliwa\Desktop\SURFER grafika\AnswerThePublic.png
 • Google Trends – narzędzie dzięki któremu możemy śledzić trendy wyszukiwań na podstawie słów kluczowych używanych przez użytkowników na całym świecie (oczywiście z opcją wyboru regionu). 
C:\Users\d.sliwa\Desktop\SURFER grafika\Google Trends.png
 • ubersuggest.io – sugeruje słowa kluczowe, dając jednocześnie pomysły na treść oraz analizuje ruch i stronę pod kątem SEO. 
C:\Users\d.sliwa\Desktop\SURFER grafika\ubersuggest.io.png

Podsumowując

Nie ulega wątpliwości, że serwis bez treści nie ma prawa bytu w internetowej rzeczywistości zarówno tej tworzonej przez wyszukiwarkę, jak i oczekiwania użytkownika. To content, słowa kluczowe i odpowiednia struktura budują pozycję witryny w wyszukiwarce. Dlatego tak istotna jest zależność między działaniami SEO a tworzeniem treści. Dzięki rozwiązaniom oferowanym przez Surfera, podczas tworzenia nowej struktury serwisu, otrzymujemy możliwości kompleksowego uwzględnienia wszystkich czynników oddziałujących na optymalizację. 

O autorze:

Wojciech Szymański - ekspert ds. e-marketingu, e-commerce oraz e-PR. Prezes Zarządu agencji e-marketingowej Ideo Force Sp. z o.o. Przygotowuje strategie marketingowe, strategie e-PR oraz plany media relations w Internecie.