Watch On-Page SEO Roast and get your e-commerce Black Friday ready! Fix your e-commerce »
Relacja z SEO MeetUp we Wrocławiu

Relacja z SEO MeetUp we Wrocławiu

Inside this article:

W ostatnim dniu listopada mieliśmy przyjemność spotkać się na SEO MeetUpie we Wrocławiu. Było to pierwsze od dawna wydarzenie skierowane do entuzjastów oraz ekspertów SEO w tym malowniczym mieście. Zależało nam na tym, aby z jednej strony dostarczyć uczestnikom wiedzy w zakresie pozycjonowania, a z drugiej poznać ich ze sobą i stworzyć wspierającą się społeczność.

Prezentacje

Pierwszym prelegentem był Sławek Czajkowski, współtwórca Surfera oraz założyciel agencji KampanieSEO. Sławek podzielił się wynikami wielotygodniowych testów, które pokazały jak wykorzystywać oraz jak nie wykorzystywać potencjału Social Media, aby efektywnie wesprzeć działania SEO. Temat mocno kontrowersyjny, a wyniki zaskoczyły dosłownie wszystkich uczestników.

Sławek już w pierwszej minucie zdecydował się przeprowadzić interakcję z uczestnikami wydarzenia. W tym celu poprosił zgromadzonych o wypełnienie krótkiej ankiety, w której mieli za zadanie określić czy dana teza jest dla nich mitem lub faktem. Prawidłowe odpowiedzi zostały zaprezentowane na samym końcu i wywołały u niektórych spore zdziwienie. Pikanterii dodaje fakt, że nikomu nie udało się odpowiedzieć poprawnie na wszystkie sześć pytań.

Druga prezentacja to jednym słowem show Artura Pajkerta z Linuxpl.com. Artur zdecydował się podzielić swoim osiemnastoletnim (!) doświadczeniem w sferze serwerów i hostingu. Jego prezentacja była nasycona liczbami, twardymi faktami i skomplikowanymi sformułowaniami. Artur opowiadał o wszystkim z lekkością zakropioną dobrym humorem i dynamiką, dzięki czemu nawet osoby, które nie były zaznajomione z tematyką hardware mogły wynieść mnóstwo wiedzy, a dodatkowo świetnie się bawić słuchając Artura.

W swojej prezentacji wskazał on często pomijane zagadnienie parametrów bezpieczeństwa serwera pocztowego, pomiar wydajności interpretera PHP (Benchmark PHP) oraz wydajność bazodanowej, jako główne elementy rzutujące na TTFB. Na deser przypomniał o zaletach kompresji gzip oraz protokole http/2.

W przerwie między dwoma pierwszymi prezentacjami, a kolejnymi zaprosiliśmy na cudowną kawę przyrządzaną przez Konrada z HAYB. W tym czasie Sebastian Bereś dbał o to, aby każdy z uczestników mógł poznać innych. Myślę, że warto podkreślić, że uczestnicy bardzo ciepło wypowiadali się o nietypowej roli networkera, jaką pełnił Sebastian.

Punktualnie o 18 zaprosiliśmy uczestników na prezentację Tomka Rudzkiego z Elepahte. Tomek opowiadał o logach serwerowych i o tym jakie informacje można dzięki nim otrzymać. Poruszył kwestię wyporu odpowiedniego narzędzia do takiej analizy oraz podzielił się dobrymi praktykami wykreowanymi w pracy na ogromnych serwisach liczących setki tysięcy, a czasem miliony podstron. Tomek wspomniał również o tym, że przetestował dostepne na rynku narzędzia i żadne z nich nie spełniło jego oczekiwań w 100%, dlatego wspólnie z kolegami zdecydowali się zbudować własny program, który niedługo zostanie zaprezentowany na blogu Elephate.

Wydarzenie zamykała prezentacja Piotra Michalakaz Grupy TENSE, który opowiedział o nieoczywistych metodach generowania wartościowego ruchu organicznego w ecommerce. Piotr podzielił się wynikami nietypowych metod oraz zwrócił uwagę na kilka ciekawych rozwiązań, które z łatwością można zaimplementować w codziennej pracy. Takim rozwiązaniem jest choćby generowanie nazw kategorii w sklepie na bazie historii wyszukiwań w wewnętrznej wyszukiwarce.

Na końcu części merytorycznej eventu odbyło się głosowanie na najlepszą prezentację. Walka między Tomkiem Rudzkim a Sławkiem Czajkowskim była zacięta do samego końca. Różnicą jednego głosu Tomek zwyciężył w rywalizacji i otrzymał symboliczną statuetkę oraz gromkie brawa.

After Party

Każdy z uczestników otrzymał zestaw startowy czyli kupon na drinka, piwo, wino lub ciepły napój. Impreza pozwoliła poznać mnóstwo osób, wymienić doświadczenie i po prostu dobrze się bawić. Z ogromnym szczęściem obserwowałem głośne dyskusje na temat SEO oraz rodzące się nowe znajomości, które z pewnością zaprocentują w przyszłości. Impreza zaczęła się po 19 i - w naszym przypadku - trwała do pierwszej w nocy.