Sławek Czajkowski
July 21, 2018

Reputacja, Wyznaczanie Strony Głównej i E-A-T

Zaktualizowane w 2018 roku instrukcje Google dla pracowników oceniających strony internetowe i wyniki wyszukiwania są pełne wskazówek, które pomogą skuteczniej pozycjonować strony. W artykule znajdziecie kolejną porcję wiedzy i definicje nowych pojęć.

Artykuł jest kontynuacją analizy, w ramach której do tej pory ukazały się:

 1. Część pierwsza – Aktualizacja Algorytmu i Wytyczne Google 2018
 2. Część druga – Reputacja, Wyznaczanie Strony Głównej i E-A-T
 3. Część trzecia – Zasada E-A-T, czyli jak Google ocenia Twoją wiarygodność
 4. Część czwarta – Urządzenia mobilne, UX i skala NM

Szerokie spektrum przy wyznaczaniu oceny jakości (PQ)

Częścią oceny jakości podstrony jest przynależność do konkretnej domeny. Często, aby zrozumieć podstronę powinniśmy patrzeć szerzej i szukać potwierdzenia informacji nawet poza domeną – czyli w niezależnych źródłach, które cieszą się dobrą reputacją.

Co w praktyce oznacza, że Google podpiera się niezależnymi źródłami?

Jakość strony (PQ) jest składową wielu czynników, w tym zewnętrznych. W procesie pozycjonowania powinniśmy zadbać o optymalizację zarówno elementów wewnętrznych, jak i zewnętrznych, włącznie z niezależnymi źródłami, które mogą potwierdzić informacje umieszczone w treści strony.

Sprzeczność informacji

Jeżeli są wątpliwości odnośnie informacji zawartych na stronie, ale uda się potwierdzić w niezależnych źródłach – świetnie. Jeżeli informacje są sprzeczne, preferowane są źródła niezależne.

To pokazuje, jak poważnie Google podchodzi do kwestii autentyczności i wiarygodności. Podawanie nieprawdziwych danych o własnej firmie, ofercie, produktach lub usługach może być odebrane negatywnie, a w niektórzych przypadkach penalizowane.

Warto weryfikować informacje zawarte w obrębie witryn Waszych klientów, zarówno w treści, jak i w danych strukturalnych. W niektórych przypadkach sprzeczność pojawia się już na tym etapie.

Przykłady sprzecznych informacji

 1. Dane strukturalne różnią się od faktycznie umieszczonych w treści.
 2. Sprzeczne opinie na stronie oraz w niezależnych źródłach.
 3. Nieprawdziwa specyfikacja lub parametry produktów i usług.
 4. Nieaktualny lub nieprawdziwy adres lokalizacji firmy.

Szczególne traktowanie strony głównej

Strona główna zawiera zazwyczaj bardzo ważne informacje o całej witrynie, w tym linki do najważniejszych podstron. Możemy założyć, że jeżeli umieścimy link do podstrony na stronie głównej – będzie to dodatkowym bonusem dla danej podstrony.

Kandydaci na stronę główną
Wbrew powszechnej opinii – strony internetowe umieszczone na subdomenie mogą być rozpatrywane jako część witryny. To oznacza, że określenie strony głównej dla podstrony blog.domena.com/podstrona/ nie jest oczywiste, a zdarza się, że wyznaczenie strony głównej może okazać się problematyczna.

Podany przykład odnosi do opisanej sytuacji, gdzie Google pokazuje logikę wyboru strony głównej pomiędzy domeną i subdomeną.

pasted-image-0--5-

W podobnych przypadkach stroną główną jest ta, która bardziej pomaga zrozumieć i ocenić jakość podstrony.

Podmiot odpowiadający za treść

Ważnym elementem każdej strony jest jasne określenie kto jest odpowiedzialny za treść. Może to być określony podmiot prowadzący działalność gospodarczą lub konkretna osoba (artysta, blogger).

Informacje na ten temat znajdziemy głównie w sekcji “o nas” lub na podstronie kontakt. Powinniśmy zapewnić łatwy dostęp do tego typu danych.

Typ strony determinuje jak bardzo szczegółowe informacje kontaktowe umieścić na stronie. W uzasadnionych przypadkach sekcja powinna być solidnie rozbudowana – szczególnie w przypadku YMYL, ale do tego jeszcze wrócimy.

Sceptyczne podejście do auto-reputacji

Ocena strony jest oparta o reputację, która mówi jak dany podmiot spełnia oczekiwania użytkowników. Bardzo istotną kwestią jest sceptyczne podejście do treści mówiących o własnej reputacji. Proces weryfikacji wykracza znacznie poza obręb strony internetowej.

Google wskazuje jednak, że “spora liczba” pozytywnych opinii w obrębie ocenianej podstrony/witryny może być dowodem na pozytywną reputację, ale przestrzega przed pochopnym ocenianiem strony na podstawie kilku opinii, które mogły zostać napisane przez każdego, w tym również właściciela witryny.

Ocena reputacji powinna odbywać się dla każdej ocenianej strony
To pokazuje, że w procesie pozycjonowania strony powinniśmy skupić się nie tylko na optymalizacji, UX i linkach, ale również na dodatkowych zadaniach, które dostarczą optymalne wskaźniki sugerujące wiarygodność witryny.

W mojej ocenie balansowanie pomiędzy wiarygodnością a brakiem wiarygodności może być powodem dużych, pozornie nieuzasadnionych skoków w wynikach wyszukiwania, które świadczą o problemie jakościowym podstrony.

ocena-jakos-ci-strony

Jak budować reputację

Kluczem do budowania reputacji są operatory i znaki specjalne, które pomogą znaleźć informacje na temat reputacji. Google sugeruje ratersom (osobom odpowiadającym za oszacowanie reputacji) kilka metod, wśród nich znajdziemy użycie operatorów i znaków specjalnych.

Dlaczego więc nie użyć tej wiedzy do zbudowania reputacji poprzez:

 1. Sprawdzenie, co Google wie na nasz temat, czy reputacja jest wystarczająca.
 2. Znalezienie wartościowych źródeł reputacji konkurencji.
 3. Pozyskanie reputacji na podstawie zebranych danych.
 4. Przygotowanie i wdrożenie planu link buildingu.

Na szczęście dane można zebrać używając operatorów. Google chętnie pokaże Ci informacje na temat Twojej firmy z wykluczeniem tych, które są zawarte w obrębie witryny.
Do tego celu wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce: nazwa firmy -site:domena.pl.

Przykład użycia operatora w Google:
orlen -site:orlen.pl

W tym przypadku pokażą nam się informacje na temat firmy Orlen z wykluczeniem tych, które są zawarte w obrębie witryny orlen.pl.

Zachęcam, aby sprawdzić, co Google wie na temat Twojej strony, aby zbudować bazę danych zawierającą źródła reputacji konkurentów, a następnie uwzględnić je w procesie planowania działań link buildingowych i nie tylko.

Ważna rola linków i wzmianek

Podejście Google pokazuje jak kluczową rolę odgrywa obecność w sieci, nie tylko pod kątem linków dofollow, ale także wzmianek czy oraz odnośników nofollow.

Więcej informacji na temat operatorów znajdziecie na Google Search Help.

Oparcie oceny wiarygodności w źródłach, na które dany podmiot (właściciel strony) ma wpływ nie jest wystarczające, dlatego potwierdzenie wskaźnika wiarygodności przez własne konta Social Media również nie zapewni jednoznacznego dowodu.

Co zatem pomoże zbudować reputację:

 • artykuły o firmie/stronie,
 • wypowiedzi na forach dotyczące danego podmiotu,
 • wiarygodne bazy firm,
 • informacje w Wikipedii.

Warto zadbać o dobrą opinię o firmie w źródłach, które udostępniają wiarygodne opinie.

Brak możliwości znalezienia opinii oraz interpretacja

Są przypadki, w których nie znajdziemy opinii na temat danego podmiotu. Dotyczy to niszowych firm lub małych lokalnych przedsiębiorstw opierających dystrybucję o inne kanały niż internet. W takich przypadkach braku opinii nie należy rozpatrywać w kategoriach negatywnych.

Analogicznie, jeżeli problem ze znalezieniem opinii czy potwierdzeniem reputacji dotyczy dużych podmiotów, trzeba liczyć się z faktem, że może to stanowić podstawę do obniżonego wskaźnika reputacji.

Page Quality Slider! (Wskaźnik jakości podstrony)

Tak wygląda narzędzie, którym posługują się pracownicy Google oceniając jakość podstrony (PQ).

page-quality-slider

Najważniejsze elementy wpływające na jakość strony

 1. Powód, dla którego strona istnieje.
 2. Rzetelność, jakość i ilość treści.
 3. Informacje o autorze oraz jego reputacja.

E-A-T – Bardzo ważny wskaźnik

E-A-T

E-A-T (Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness) – czyli Ekspertyza, Autorytatywność i Rzetelność. Wskaźnik mówi, czy informacje zawarte w treści zostały oparte o solidne podstawy i są wiarygodne.

W różnych branżach wskaźnik E-A-T może być wyznaczany w różny sposób. Inne czynniki mogą wpływać na ocenę treści w branży medycznej (YMYL), która może wymagać autora z odpowiednią akredytacją lub dyplomem ukończenia szkoły medycznej. Mniej restrykcyjnie będzie na przykład w branży rozrywkowej.

Kilka ciekawych informacji na temat E-A-T znalazłem na blogu Zgreda w artykule Jakuba Alizade Sani.

Podsumowanie

Dostarczenie sygnałów wskazujących reputację witryny jest jednym z najbardziej kluczowych elementów w pozycjonowaniu strony. Sposób budowania reputacji jest determinowany przez tematykę strony. Warto zwrócić uwagę na nowe pojęcie E-A-T i je przyswoić, ponieważ będzie przewijać się w kolejnych artykułach. Jest kluczem do Top 10 w rankingu Google dla wielu wartościowych fraz.

W kolejnym artykule, który pojawi się za kilka dni, opiszę jak Google bada strony pod względem E-A-T, również w odniesieniu do stron YMYL i na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę pod kątem optymalizacji on-site.

Share this on:
Join Surfer Club
Free content subscription packed with SEO
and content lessons for professionals