Sławek Czajkowski
August 21, 2018

Pozycjonowanie stron z wykorzystaniem Data-driven

Na ostatnim SEO meetupie w Warszawie miałem okazję zaprezentować podejście Data-driven w procesie pozycjonowania stron zarówno pod kątem link buildingu, jak i optymalizacji on-site.

Otrzymałem kilka zapytań z prośbą o udostępnienie swojej prezentacji. Z uwagi na fakt, że suche slajdy nie są w stanie przekazać pełnej wartości, postanowiłem napisać krótki artykuł, który lepiej zobrazuje podejście do pozycjonowania stron w oparciu o zestawy danych i pomoże osiągać kapitalne wyniki pozycjonowania.

Czym jest Data-driven?

Data-driven to proces, w którym swoje decyzje opieramy na realnych danych.
Jak to rozumieć?
Podejmując decyzje bazujemy bardziej na zestawach danych niż na przypuszczeniach czy przeczuciach.

Zwróćcie uwagę, że tworzenie rankingu wyników organicznych w Google jest również oparte o dane. Algorytm nie ma intuicji czy przeczuć. Nie potrafi ocenić merytorycznej wartości treści bez danych.

Gdzie spotykamy się z procesem Data-driven?

Na przykład w marketingu internetowym. Na podstawie danych z Google Analytics podejmujemy decyzje odnośnie dalszego przebiegu kampanii reklamowych. Dane, które używamy w tym procesie to między innymi metryki liczbowe:

 • współczynnik konwersji,
 • wartość konwersji,
 • współczynnik odrzuceń,
 • czas spędzony na stronie,
 • realizacja celów marketingowych, i wiele innych.

Podejście Data-driven SEO jest stosowane również w odniesieniu do pozycjonowania stron. Zarówno w procesie link buildingu jak i optymalizacji.

Optymalizacja – testy

Na meetupie pokazałem kilka przykładów dotyczących optymalizacji z uwzględnieniem odpowiednich zestawów danych. W przykładach i testach zrealizowanych dla uczestników SEO Meetupu pokazałem m.in.:

 • Jak w ciągu kilku minut uzyskałem pozycję w top10 dla frazy “przelew swift”.
 • Jak w ciągu kilku minut uzyskałem pozycję w top10 dla frazy “obliczanie zysku z lokaty”.

Testy były realizowane na branży YMYL (finanse i medycyna), która najbardziej “ucierpiała” po ostatniej znaczącej aktualizacji algorytmu Google w sierpniu 2018.

Z uwagi na powyższe – byłem zdeterminowany żeby swoje testy zrealizować na stronie o tematyce medycznej lub finansowej. Z pomocą przyszedł Tomek Niezgoda (któremu serdecznie dziękuję), zgodził się udostępnić własny blog finansowy: progresywni.eu do testów SEO.

Test z wykorzystaniem osoby bez doświadczenia w SEO

Test – pozycjonowanie stron przez osobę bez doświadczenia w oparciu o Surfera

Zanim jednak pokazałem wyniki testów, przedstawiłem wyniki eksperymentu, który polegał na przygotowaniu optymalizacji dla firmy z branży turystycznej w lokalizacji Trójmiasto przez osobę bez doświadczenia w pozycjonowaniu stron, ale w oparciu o dane pobrane z Surfera. Pokazałem wyniki z monitoringu pozycji fraz, które przerosły nasze oczekiwania.

Test Szymona Słowika

Powołałem się również na test Szymona Słowika, który swoje założenia oparł o Data-driven, o  czym możecie przeczytać bezpośrednio na jego blogu – tutaj.

Udało się udowodnić, że oparcie pracy o realne dane przynosi wymierne efekty w obszarze optymalizacji, dlatego zastosowanie podobnej metodologii w obszarze link buildingu wydaje się również uzasadnione. Zauważyłem również, że tylko strona Szymona i filia Kampanie SEO w Katowicach jako jedyne nie miały do tej pory żadnego linka.

Na pierwszy rzut oka nasuwa się lista problemów, które trzeba rozwiązać, aby skutecznie oprzeć proces pozyskiwania linków i osiągnąć fajne wyniki w Google. Z uczestnikami meetupu podzieliłem się testem w obszarze link buildingu, który został zrealizowany na potrzeby prezentacji na meetupie w Warszawie. Poniżej wykres przedstawiający pozycje i ilość pozyskanych linków (dwa!).

Wyniki link buildingu na bazie Data-driven

W teście pozyskałem dwa mocne linki. Dwa dni po pierwszym linku widać skok z okolic 100 pozycji na 80, a docelowo 50 pozycję. Po około tygodniu pozyskujemy drugi link, po czym strona wskakuje na pierwszą pozycję.

Używając odpowiedniej metodologii możecie uzyskać podobne wyniki. Kluczem jest korzystanie z właściwych zestawów danych.

Cel link buildingu determinuje strategię. Celem może być na przykład:

 1. Poprawienie autorytetu domeny.
 2. Poprawienie pozycji określonej frazy w Google.

Można się sprzeczać, bo wiele razy słyszymy stanowisko, że: “pozycje zawsze są najważniejsze“, dlatego po co wydawać $$$ na autorytet domeny?

W perspektywie krótkoterminowej zgodzę się w 100%, ale jeżeli mamy pełne zaufanie klienta i kilka miesięcy w zapasie – każda złotówka wydana rozsądnie na autorytet domeny zaprocentuje kilkukrotnie w przyszłości, ponieważ domeny z wysokim współczynnikiem zaufania łatwiej “wchodzą” na najwyższe pozycje organiczne w Google.

Jeżeli zatem Twoim celem jest autorytet, skup się na linkach z mocnych domen. Jeżeli celem są pozycje w perspektywie krótkoterminowej – skup się na linkach tematycznych, może nawet z odpowiednim anchor tekstem – zadbaj o optymalny profil linków.

Warto zwrócić uwagę, że istnieją domeny, które są zarazem tematyczne i mocne. Linki z tego typu stron są najbardziej wartościowe i pomagają realizować dwa cele jednocześnie.

Podstawowe pytanie to:
Jak oprzeć proces linkowania o Data-driven, żeby uzyskać świetne efekty?“.

Fundamentem jest korzystanie z optymalnych zestawów danych, dlatego podzieliłem się swoją metodologią.

Pokazałem dwa podejścia:

AUTORYTET – Cel długoterminowy

Analiza konkurencji w procesie link buildingu

Krok 1 – Przeanalizuj interesującą Cię frazę Surferem.

Krok 2 – Sprawdź które domeny znajdujące się na dobrych pozycjach, a jednocześnie mają najgorsze metryki, takie jak:

 • ilość i jakość treści,
 • brak słów kluczowych w treści,
 • najgorsze czasy ładowania strony,
 • najgorsze współczynniki Lighthouse,
 • itd.
Czynniki rankingowe

Krok 3 – Przeanalizuj linki prowadzące do “najsłabszych” domen będących na dobrych pozycjach, ponieważ mierna optymalizacja jest w ich przypadku rekompensowana przez wartościowe linki.

Krok 4 – Skorzystaj z Ahrefs lub Majestic, aby na tej podstawie wyselekcjonować linki, które robią różnicę.

Jeżeli zadbasz o odpowiednią optymalizację, a jakość Twoich linków będzie na podobnym poziomie, powinieneś osiągnąć lepsze pozycje.

2. POZYCJE – Cel krótkoterminowy

Pozycjonowanie stron – cel krótkoterminowy – pozycje

Krok 1 – Przeanalizuj w Surferze kilka fraz z interesującej Cię branży.

Krok 2 – Zwróć uwagę na strony, które mają najwięcej linków wychodzących zewnętrznych, ponieważ wielu konkurentów mogło pozyskać tam swoje linki.

External links

Analizując w ten sposób otrzymujemy listę mocnych stron (zajmujących wysokie pozycje w wyszukiwarkach), a jednocześnie tematycznych (Google klasyfikuje je w rankingu na interesujące nas frazy). Linki z tego typu witryn są bardzo wartościowe i pomagają w walce o najwyższe pozycje.

Pozyskanie linków ze stron, które “chętnie” linkują zewnętrznie, wydaje się stosunkowo łatwe, dlatego uwzględniamy je w procesie link buildingu.

Stosując opisane podejście zyskujemy nie tylko wysokie pozycje, ale generujemy ruch z odnośników, które pozyskujemy, co jest dodatkową korzyścią.

Data-driven działa w pozycjonowaniu stron. Mam nadzieję, że udało mi się Was przekonać do tej tezy. Stosując opisaną metodologię uzyskacie jeszcze lepsze pozycje w jeszcze krótszym czasie. Będę wdzięczny za Wasze komentarze. W razie pytań piszcie śmiało. Znajdziecie mnie między innymi na Linkedin.

Share this on:
Join Surfer Club
Free content subscription packed with SEO
and content lessons for professionals