Watch On-Page SEO Roast and get your e-commerce Black Friday ready! Fix your e-commerce »
Optymalizacja w modelu data-driven. Podsumowanie webinaru

Optymalizacja w modelu data-driven. Podsumowanie webinaru

Inside this article:

W piątek 19 października miałem przyjemność prowadzić webinar na temat metodologii data-driven w procesie pozycjonowania stron internetowych. Zależało mi na tym, aby udowodnić, że stosowana przez nas metodologia jest skuteczna i bardzo ekonomiczna, ze względu na oszczędność czasu specjalisty.

Postanowiłem, że przeprowadzę optymalizację na żywo opartą o zestaw danych, a wynikami podzielę się po zaindeksowaniu wpisu przez Google, co jak się okazało, trwało około 5 godzin.

Dlaczego data-driven?

Przede wszystkim dlatego, że dane są niewrażliwe na wprowadzające w błędne przeświadczenie, ludzkie emocje. Dane, szczególnie te, które możemy wykorzystać w czasie rzeczywistym, są prawdziwym motorem wzrostu, który możemy mierzyć, oraz z którego możemy wyciągać jednoznaczne wnioski.

W przeciwieństwie do optymalizacji opartej o przekonania oraz intuicję specjalisty, dane pokazują nam stan rzeczy taki, jakim jest w rzeczywistości.

Dane powinny być podstawą pracy każdego każdego specjalisty. Niezależnie czy pracuje w branży SEO, budownictwie czy gastronomii.

Ścieżka w Data Driven

Ścieżka pozycjonowania w metodologii data-driven

Każdy krok w procesie opierania decyzji o zestawy danych jest ważny, są to kolejno:

Analiza pozwala wybrać optymalne zestawy słów kluczowych, sporządzić draft dla copywritera (lub dla nas samych) oraz podejmować decyzje.

On site, czyli optymalizacja struktury strony w tym linkowania wewnętrznego, a także przesłanie podstrony do indeksu Google.

Dystrybucja polega na dzieleniu się nowościami w social mediach, a off site to proces, w którym pozyskujemy linki zewnętrzne prowadzące do naszej strony.

Monitoring pozwala weryfikować, czy na przykład nie pojawiły się nowe, warte uwzględnienia, okoliczności, które mogą mieć wpływ na oczekiwania użytkowników względem wyszukiwanych informacji lub produktów.

Update to implementacja niezbędnych poprawek lub nowych informacji do istniejącego już tekstu/podstrony.

Jak wybrać odpowiednią frazę?

Przy podejmowaniu decyzji odnośnie wyboru najbardziej opłacalnych fraz zwracamy uwagę na kilka aspektów, przede wszystkim: jaki jest ich miesięczny wolumen zapytań oraz konkurencyjność. W tym świetnie sprawdza się Ahrefs, o którym szerzej wspominałem na piątkowym webinarze.

Dashboard z ahrefs.com

Jak dokonać skutecznej optymalizacji on-site w oparciu o dane dostarczone przez Surfera?

W przypadku, kiedy Twoja podstrona lub tekst jest już opublikowany, proces jest nieco łatwiejszy i szybszy. Jeżeli natomiast jesteś na etapie przygotowywania treści do publikacji należy rozpocząć od draftu treści.

Wystarczy, że wprowadzisz frazę, na której Ci zależy, a Surfer pokaże Ci jak Twoja strona wygląda na tle konkurencji oraz na co zwrócić uwagę przy optymalizacji on-site.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na liczbę słów, zagęszczenie frazy, liczbę nagłówków, zdjęć oraz elementy wspólne. Wszystkie dane możesz uzyskać używając Surfera lub poświęcając kilka godzin na manualną pracę.

Panel główny SurferSEO.com

Dane podane w przystępny sposób

Aby maksymalnie ułatwić korzystanie z Surfera stworzyliśmy audyt, który możesz udostępnić copywriterowi bez konieczności przepisywania danych do arkusza kalkulacyjnego.

Audyt wskaże  Ci miejsca, gdzie można wprowadzić zmiany (np. za dużo exact keywords lub brak frazy w meta title itp). W mojej ocenie najciekawsza jest jednak możliwość zweryfikowania elementów wspólnych stron, które zajmują najwyższe pozycje w rankingu dla danej frazy (top10).

Dane możesz zestawić ze swoją witryną. Elementy, które pojawiają się u Ciebie oraz u konkurentów z top10 są zaznaczone na zielono. Natomiast te zaznaczone na czarno to słowa i frazy, które sugeruję uwzględnić w procesie optymalizacji treści.

Audyt Surfera 

Elementy wspólne

Można zauważyć, że elementy, pojawiające się na kilku stronach z top10 mogą być szczególnie istotne dla algorytmu Google. Dzięki szybkiej analizie poznasz frazy oraz słowa występują u konkurentów, którzy mogą pochwalić się najwyższymi pozycjami.

Umieszczenie elementów wspólnych w obrębie Twojej witrynie może znacząco poprawić pozycję Twojej strony w rankingu Google. Przeprowadzone testy pokazują bardzo silną korelację.

Elementy wspólne

Co udało się osiągnąć w 6 godzin?

Na początku zaznaczę, że optymalizacja artykułu zajęła mi 40 minut. Na jej efekty czekałem około pięć godzin. Mój artykuł odpowiadający na pytanie użytkowników Google wyszukujących frazę "kiedy dojdzie przelew"odnotował skok z 19 miejsca na 13 pozycję EDIT: z 19 na 6 pozycję (9.11.18).w organicznych wynikach wyszukiwania. Szczerze przyznam, że nie spodziewałem się aż tak znaczącego skoku w SERPach w zaledwie pięć godzin.

Już nie mogę się doczekać kolejnych testów metodologii opartej o zestawy danych.

Zapis webinaru dostępny jest pod tym linkiem
https://goo.gl/KpFbqr