[NEW] You can now white label your Audit and Content Editor reports 🎉 Check out the pricing »
(Nie)oczywiste budowanie ruchu w ecommerce

(Nie)oczywiste budowanie ruchu w ecommerce

Planując działania związane z pozycjonowaniem bardzo często skupiamy się na oczywistych sposobach pozyskiwania ruchu organicznego. Jednak można wyjść poza schematy. W przypadku e-commerce istnieje kilka mniej bądź bardziej oczywistych sposobów na pozyskanie dodatkowych przejść z wyników organicznych wyszukiwarek.

Oczywiste sposoby na zwiększenie ruchu

Zwykle podejście do pozycjonowania wygląda podobnie - w kilku krokach dokonujemy analizy widoczności naszego serwisu i konkurencji, wykonujemy research słów kluczowych, a następnie wybieramy naszym zdaniem najważniejsze grupy fraz oraz stron w serwisie do pozycjonowania. W kolejnych krokach wprowadzamy zmiany optymalizacyjne oraz inwestujemy w zewnętrzne odnośniki wspomagające proces pozycjonowania. Na koniec weryfikujemy efekty swoich działań i podejmujemy kolejne działania. Tak w skrócie może wyglądać proces pozycjonowania naszego sklepu - bardziej szczegółowy opis znajduje się poniżej.

Analiza widoczności

Można ją wykonać narzędziami zewnętrznymi jak SEMSTORM, SENUTO, Ahrefs , które dostarczają sporo informacji na temat widoczności i ruchu organicznego. Jeżeli jesteśmy właścicielami serwisu to dane na temat zapytań, pozycji i CTR można znaleźć również w Google Search Console naszej witryny.

Warto zweryfikować przede wszystkim:

 • pozycje i hasła, na które rankinguje nasza bezpośrednia konkurencja (ten sam typ serwisu, oferta, a może nawet struktura) oraz nasz sklep,
 • trendy i szacowany ruch z danego hasła - co pomoże odpowiedzieć ile nowych sesji z wyników potencjalnie możemy uzyskać,
 • adresy URL generujące ruch, który może docelowo konwertować - np. strony kategorii, produktów bądź innych podstron w serwis.

Money keywords

Po weryfikacji haseł warto dokonać ich selekcji. Przede wszystkim na te, które naszym zdaniem warto promować. Na co zwrócić uwagę? Między innymi na:

 • aktualne pozycje osiągane dla nich przez nasz serwis,
 • liczbę wyszukiwań, sezonowość tych haseł,
 • konkurencyjność, a tak naprawdę oszacować zakres działań jakie należy wykonać, aby osiągnąć zadowalające pozycje.

Przy wyborze haseł warto kierować się obecnością odpowiednich stron w serwisie, aby strony naszego sklepu mogły się jak najlepiej wpisywać w aktualny profil wyników. Jak to rozumieć? Warto sprawdzić jaki typ podstrony rankinguje na dane hasło - strona główna, strona kategorii, a może produkt lub poradnik? Warto kierować się podobieństwami i wybrać tematycznie zbliżoną stronę do przyszłego promowania.

Optymalizacja

Kolejny ważny etap, w którym zajmujemy się kwestiami technicznymi, jak i content marketingiem wewnętrznym. Temat optymalizacji SEO jest szeroki i w zależności od audytu SEO (jaki powinien być wykonany przed tym etapem lub przed rozpoczęciem prac), może dotyczyć wielu elementów serwisu. Niektóre silniki bardziej lub mniej wspomagają działania SEO, jednak w większości przypadków zmiany “techniczne” są wymagane.

Zmiany w serwisie można podzielić na dwie grupy - globalne, pod kątem poprawy wartości całej witryny jak i miejscowe, nakierowane przede wszystkim na osiągnięcie jak najwyższej widoczności na zapytania związane z danym tematem.

Zmiany ogólne, mogą dotyczyć optymalizacji m.in.

 • struktury nagłówków,
 • obecności i unikalności treści i znaczników title, meta desc,
 • przyjaznych adresów,
 • dostępu robotów sieciowych do stron i zasobów,
 • szybkości ładowania stron.,
 • nawigacji wewnętrznej.

Zmiany pod konkretne hasła lub grupy haseł dotyczą :

 • optymalizacji istniejących opisów lub stworzeniu nowych treści,
 • odpowiedniej konstrukcji tytułów, nagłówków,
 • uzupełnienie opisów alternatywnych dla grafik (jeśli istnieją),
 • zapewnieniu odnośników wewnętrznych do pozycjonowanych stron,

i stosowane są głównie do strony głównej, kategorii i produktów.

Warto dodatkowo nadmienić, że odpowiednia optymalizacja treści jest jednym z kluczowych elementów w procesie pozycjonowania. Możemy się wspomóc na tym etapie narzędziami Surfer SEO i SEMSTORM. Pierwsze z nich dostarczy informacji odnośnie nasycenia, budowy oraz użycia słów i fraz, drugi pomoże w redagowaniu treści i weryfikacji pod kątem jej poprawności, trudności i optymalizacji SEO.

Pozyskiwanie odnośników

Nie zawsze efekty zmian optymalizacyjnych wystarczają, aby osiągnąć zadowalającą widoczność serwisu na poszczególne zapytania. Dlaczego? Ponieważ konkurencja może posiadać odnośniki zewnętrzne, które wpływają bezpośrednio na pozycje serwisu w SERPach.

Możemy spróbować odwzorować profil linkowy naszej bezpośredniej konkurencji. W tym celu możemy użyć takich narzędzi jak Ahrefs, Majestic, które wskażą domeny, z których zostały pozyskane linki. Innym sposobem jest wykorzystanie platform content marketingowych, niektóre z nich umożliwiają wskazanie miejsc publikacji naszych konkurentów.

Oczywiście odnośniki możemy pozyskiwać z innych źródeł niż konkurencja. Do tego celu można wykorzystać narzędzie Surfer SEO, które monitoruje widoczność witryn na interesujące nas zapytania. Dzięki temu pomijamy etap wstępnej selekcji serwisów, na których warto opublikować treści z odnośnikiem. Możemy zgłosić się do wydawcy bezpośrednio lub poprzez platformę o zamieszczenie linków na konkretnej stronie - to bardzo duże ułatwienie w procesie pozyskiwania odnośników.

Nieoczywiste możliwości pozyskania ruchu

Jakie są inne możliwości poza promocją strony głównej, kategorii i podstron produktowych? To głównie zależy od tego jak użytkownicy zainteresowanie pośrednio i bezpośrednio budują zapytania w wynikach wyszukiwarki. Można zweryfikować to za pomocą sugestii Google, narzędziami takimi jak Keyword Tool, SEMSTORM czy Senuto. Dzięki nim możemy otrzymać informacje o zapytaniach, jakie są kierowane do wyszukiwarki, a także uzyskać tematy, gdy tworzymy content wewnętrzny w serwisie. 

Na podstawie analizy zapytań użytkowników, można odkryć “nośniki”, a następnie uwzględnić je w optymalizacji serwisu, a nawet utworzyć pod kątem nich nowy typ stron w serwisie. Bo dlaczego nie wykorzystać tego potencjału?

Dla jednego z ecommerców, zauważyłem, że w przypadku sprzedaży części zamiennych użytkownicy bazują bardzo często na sprecyzowanych zapytań odnoszących się do modelu i marki motocykla. Pierwotnie skupiłem się na pozycjonowaniu money keywords, niemniej dodatkowy ruch z long tail, zawsze jest miłym dodatkiem, a dla niektórych serwisów głównym źródłem końcowych konwersji.

Optymalizacja

Bazując na optymalizacji zaledwie czterech elementów SEO, tj:

 1. przyjazny adres URL,
 2. title,
 3. meta description,
 4. nagłówek pierwszego poziomu h1,

wprowadziłem nowy typ podstron w serwisie, na których wyświetlała się zbiorcza oferta części w oparciu o markę motocykla oraz markę i model - produkty pasujące do konkretnej marki i modelu. Wykorzystałem do tego wewnętrzną wyszukiwarkę, która istniała w sklepie.

Taki “prosty” zabieg spowodował, że w serwisie wygenerowała się spora liczba tego typu stron - kilka tysięcy, które tuż po indeksacji przez roboty sieciowe rankingowały na doprecyzowane zapytania z marką i modelem.

Nie masz jeszcze konta w Surferze? Załóż je już teraz za darmo i korzystaj z analizy konkurencji, aby poprawić pozycję swojej strony - załóż konto!

Efekty

Wzrost widoczności serwisu w TOP10 był zauważalny już po kilku dniach - efekt zmian został zaznaczony na wykresie.

Przełożyło się to bezpośrednio na liczbę sesji z wyników organicznych na zapytania typu:

 • części motocyklowe {marka},
 • {marka} {model} części,
 • sklep części {marka} {model}.

Zapytania te średnio w miesiącu są wyszukiwane od kilkuset do kilkudziesięciu razy. W tym przypadku liczba zapytań zmienia się dość mocno w zależności od miesiąca. Jest to spowodowane sezonowością - od marca do lipca jest największe zainteresowanie w branży.

Sezonowość

Podsumowanie

Dzięki stworzeniu bardzo sprecyzowanych stron pod kątem zapytania stosunkowo małymi kosztami udało się osiągnąć dodatkowy ruch, który może docelowo konwertować w sklepie. Oczywiście uzyskane efekty nie są wyłącznie zasługą stworzenia dodatkowych, zoptymalizowanych stron w serwisie. Nie bez znaczenia były działania mające na celu wypromowanie ogólnych haseł np. części motocyklowe, części do motocykli itd. Niemniej warto w każdym serwisie poszukać możliwości na zdobycie dodatkowego ruchu.

Autor tekstu:
Piotr Michalak Specjalista SEO / Lider Sekcji w Grupa TENSE. Od 5 lat lat współpracuje z klientami w zakresie pozycjonowania - od opracowania strategii, poprzez optymalizację i działania związane z link buildingiem, szkoli nowych pracowników, dzieli się na eventach swoją wiedzą i doświadczeniem.