Attend Surfer Academy Trainings and extend money back guarantee to 30 days! 💎 Check out the details now!!!
Link Building - skuteczne pozyskiwanie linków

Link Building - skuteczne pozyskiwanie linków

Inside this article:

W sieci znajdziesz setki artykułów o tym jak pozyskiwać linki i dlaczego kupić akurat te, które zupełnie przypadkiem ktoś reklamuje. Ten tekst jest zupełnie inny.

Znajdziesz tu informacje zbierane przez lata nauki, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Poznasz skuteczne metody pozyskiwania linków, praktyczne wskazówki dotyczące analizy, a także rodzaje odnośników, na które warto zwrócić uwagę.

Autor: Michał Suski

Link building w ciągle zmieniającym się środowisku wymaga od specjalistów nieustannej edukacji i poznawania nowych sposobów na pozyskiwanie linków. Ten artykuł usystematyzuje Twoją wiedzę i dostarczy świeżych pomysłów na kreatywne pozycjonowanie stron. Na końcu czeka też kilka hacków i sposób na skuteczną, a zarazem bezpieczną strategię link buildingową.

Dlaczego pozyskujemy linki

Link building to jedna z podstawowych czynności w procesie pozycjonowania stron (optymalizacja i analityka internetowa to 2 kolejne). Odnośniki to sygnały utwierdzające algorytm Google, że nasza treść jest wartościowa. Profil linków buduje autorytet domeny przyczyniając się do wzrostu widoczności, poprawy pozycji i zwiększenia ruchu organicznego. Strony bez odnośników zewnętrznych (z innych domen) mogą zdobywać topy, jednak odpowiedni profil znacznie skraca drogę do sukcesu.

Jeszcze krótka odpowiedź na pytanie co to jest link. Otóż link to kawałek kodu z który odpowiada za przeniesienie użytkownika klikającego, na adres umieszczony w odnośniku.

Jakie linki wpływają najkorzystniej na pozycjonowanie stron internetowych w Google

Najlepsze backlinki to takie, które umieszczone są na stronach posiadających wysoki współczynnik jakości oraz autorytet w ocenie Google. Niestety nie jesteśmy w stanie zweryfikować autorytetu każdej z domen, dlatego możemy podeprzeć się danymi będącymi odbiciem tej metryki.

Jednym z wyznaczników wysokiej oceny jakości jest duży ruch organiczny generowany z wyników wyszukiwania Google. Na szczęście te dane są dostępne na wyciągnięcie ręki.

Ruch organiczny z Google to najważniejszy wskaźnik

Algorytm Google tworzy ranking, który wyświetla wyniki wyszukiwania w określonej kolejności. Naszym celem jest spełnienie wymagań tego algorytmu. Odtworzenie procesu ustalającego ranking jest praktycznie niemożliwe, w związku z jego stopniem skomplikowania i ciągłą ewolucją.

Badanie wyników jakie zwraca Google jest łatwiejsze. Zamiast odtwarzać algorytm, korzystamy z wyników wyszukiwania planując link building. Analiza konkretnych podstron i śledzenie korelacji między pozycją, a wartością czynników pomaga w określeniu optymalnej strategii pozycjonowania.

Określanie jakości stron na podstawie ich widoczności na powiązane frazy jest najskuteczniejsze, ponieważ opiera się bezpośrednio o Algorytm Google. Skoro konkretne podstrony znalazły się w SERPach, to znaczy że w ocenie Google to właśnie one najlepiej odpowiadają na pytanie zadane przez użytkownika i to one mają największą wartość w kontekście konkretnej frazy.

Wykorzystując to założenie można zbudować strategię link buildingową opierającą się o pozyskanie linków z podstron notujących widoczność na powiązane słowa kluczowe.

Strony o mocnym profilu linków

Na wartość odnośnika wpływa profil linków strony, która do nas linkuje. Umieszczając odnośnik na stronie z  mocnym profilem przekazujemy część mocy zgromadzonej w linkującej podstronie naszej witrynie. Ilość przekazanego Link Juice, czyli moc linku w kontekście SEO, będzie zależna od dwóch czynników:

 • mocy linków przekazanej linkującej podstronie,
 • ilości linków wychodzących z podstrony.

Prowadzące do strony linki przekazują pewną moc, nazywamy to koncentracją Link Juice. Jest on przekazywany dalej za pośrednictwem linków.

Jeśli na podstronie znajduje się tylko jeden link zewnętrzny to mamy do czynienia z przekazaniem maksymalnej mocy podlinkowanej podstronie. Sytuacja zmienia się wraz ze wzrostem ilości linków wychodzących, ponieważ Link Juice jest dzielony na wiele domen.

Pozyskiwanie linku z podstrony, na której jest podlinkowany Twój konkurent działa w dwóch wymiarach: zmniejsza różnicę między profilami linków oraz obniża ilość Link Juice, który jest rozdzielony na dwie domeny.

Oceniając wartość potencjalnego odnośnika należy wziąć pod uwagę zarówno profil anchorów, jak i widoczność domeny. Pamiętaj, że nawet kiepsko zoptymalizowana witryna z niewielkim ruchem organicznym może posiadać bogaty profil linków i mieć znaczny wpływ na pozycjonowanie stron.

Poniżej dwa przykłady stron, które nie mają widoczności, ale linki prowadzące do tych stron mają bardzo duży ruch i widoczność w Google.

Niewielki ruch organiczny domen i bardzo duży ruch na stronach, które linkują do nich. Tak wygląda szybki audyt seo pod kątem backlinków.

Linki z mocnych domen nie zawsze będą tak dobre, jak się wydaje

Mocna domena nie jest gwarantem mocnego linku. W wielu przypadkach linki z mocnych domen znajdują się na podstronach schowanych bardzo głęboko w strukturze serwisu, często na podstronach uznawanych przez Google za bezwartościowe.  

Zobacz na przykład poniżej – link building na tej samej mocnej domenie, jednak wpływ na pozycjonowanie stron będzie różny!

Każda z 13 podlinkowanych domen ma link z 4programmers.net, ale przyjrzyjmy się dokładniej.
Dwa odnośniki znajdują się na podstronach ze znaczącym ruchem organicznym. Wydaje się, że ich siła wpłynie korzystniej na link building.

Przedstawię najpopularniejsze rodzaje linków jakie pozyskujemy w procesie link buildingu. Opowiem o każdym z nich dodając wskazówki przyspieszające zdobywanie linków i zwiększające efektywność pracy.

Artykuły sponsorowane a link building

Zakup artykułu to jedna  z najpopularniejszych form link buildingu. Skuteczność jest jednak zróżnicowana, ponieważ zależy zarówno od strony, na której publikujemy, rodzaju (linki dofollow i linki nofollow) jak i treści artykułu.

Są dwa sposoby na pozyskanie linku:

 1. Napisanie własnego tekstu.
 2. Wstrzyknięcie linka do istniejącej treści.

Oba sposoby na artykuły sponsorowane mają swoje wady i zalety, które warto poznać.

Dystrybucja własnej treści – content marketing

Tworzenie własnego contentu pozwala na niemal pełną kontrolę zawartości podstrony, na której pozyskujemy link. Wiąże się to jednak z kosztem napisania artykułu. Własna treść ma przewagę – można ją przygotować w oparciu o solidne wytyczne i zoptymalizować pod kątem SEO. Takie artykuły mają dużą szansę na przebicie się do topów w Google.

Zamawiając artykuły sponsorowane warto rozważyć zestaw powiązanych artykułów, stosując linkowanie wewnętrzne. Taka strategia content marketingu sprawdzi się to na portalach, które nie są zbyt mocno powiązane z branżą, w której pozycjonujemy swoją stronę. Cykl artykułów zbuduje tematyczność, która zdecydowanie przełoży się na wartość odnośnika.

Umieszczenie linku w istniejącej publikacji

Link building w oparciu o tą technikę ma pewną przewagę, którą jest możliwość wybrania publikacji, która już jest wysoko w wynikach wyszukiwania na interesujące nas frazy, a także szybkość realizacji. Nie piszemy własnych treści, a artykuł już posiada optymalną ekspozycję w organiku – czego chcieć więcej?

Przy tym rozwiązaniu możemy mieć problem z umieszczeniem linka w odpowiednim otoczeniu słów, a także z wyborem właściwego anchora. Duży ruch organiczny może kompensować ewentualne niedogodności.

Jak obniżyć koszt link buildingu w oparciu o artykuły sponsorowane

 • Sprawdź oferty z różnych źródeł. Często te same portale pojawiają się u kilku pośredników.
 • Kontaktuj się z wydawcami. Jest szansa na lepszą cenę przy bezpośrednich negocjacjach.
 • Zamawiaj pakiety. Jeżeli obsługujesz większą ilość klientów, którzy skorzystaliby na linku z tej samej witryny, masz szansę na dużo niższą cenę.

Artykuły gościnne

Pomiędzy artykułem gościnnym i sponsorowanym na pierwszy rzut oka nie ma żadnej różnicy. W praktyce, technika pozyskania odnośnika jest diametralnie różna.

Za wpisy gościnne nie płacimy środkami finansowymi, ale wartością wiedzy przekazanej w treści artykułu.

Guestposting – jak szukać miejsc pod link building?

Wysokiej jakości content jest ceniony przez użytkowników i przez Google, dlatego bardzo często właściciele blogów zgadzają się na opublikowanie wpisu bez pobierania opłaty. Szukając potencjalnych miejsc pod publikację możesz skorzystać z Google wyszukując frazy typu:

 • Wpis(y) gościnne,
 • Artykuł(y) gościnne,
 • Opublikuj artykuł,
 • Pisz na naszym blogu.

Te sformułowania oraz ich wariacje zwrócą szereg domen, które możesz wykorzystać w procesie link buildingu. Przy szukaniu witryn z odpowiednią tematyką, możesz uzupełnić powyższe frazy o dodatkowe, relatywne słowa kluczowe. Warto sprawdzić czy na stronie można umieścić linki dofollow.

Właściciele stron często przekazują wytyczne dla treści, którą będą mogli opublikować na blogu. Szanujmy ich oraz swój czas i twórzmy treści spełniające oczekiwania. Dzięki temu szansa na publikację znacznie wzrośnie.

Solidną porcję wiedzy w tym temacie znajdziecie w poście Katarzyny Szatyłowicz z Nightwatch: https://blog.nightwatch.io/blogger-outreach

Networking wspiera pozyskiwanie linków

W Polsce mamy coraz więcej wydarzeń związanych z marketingiem internetowym i pozycjonowaniem stron. Zarówno lokalnych jak np. Kolbuszowa 2.0, SEO MeetUp jak i ogólnopolskich, do których można zaliczyć semKRK, I Love Marketing czy Festiwal SEO.

Udział w takich wydarzeniach jest niezwykle cenny. Z doświadczenia wiem, że relacje nawiązane face to face będą procentować, otworzą sporo drzwi i pomogą osiągnąć cele (i miejsca pod link building), które do tej pory wydawały się poza zasięgiem. Jak wyciągnąć z wydarzenia maksymalne korzyści? Podsumuję to w kilku punktach:

 • Nie bądź bierny! Przedstaw się, rozmawiaj i pytaj, a zostaniesz zapamiętany.
 • Zarezerwuj wieczór na afterparty. Podczas afterparty łatwiej pozyskać kontakty i luźno porozmawiać z ludźmi z branży. Podczas samej konferencji jest na to niewiele czasu.
 • Zaplanuj swój udział. Lista prelegentów jest dostępna wcześniej, w Social Media przewija się mnóstwo komentarzy osób, które pojawią się na wydarzeniu. Wybierz kilka lub kilkanaście osób i przygotuj się do rozmowy. Zadbaj o wcześniejszy kontakt za pośrednictwem LinkedIn. To dodatkowy punkt styku z Twoją osobą bezcenny w nawiązywaniu relacji zawodowych (oraz prywatnych).

Wymiana wpisów – niejedna agencja seo też to robi

Drogę do wymiany guest postów z solidnymi markami należy zacząć od zbudowania swojego bloga lub serwisu w takiej formie, aby budził zaufanie, a wpis na nim przyniósł realne korzyści drugiej stronie.

Zanim zaczniesz składać propozycje topowym blogom z Twojej niszy, warto zaopatrzyć się mocne portfolio poprzednich publikacji. Nie przejmuj się, jeżeli będziesz musiał zacząć od gościnnych wpisów u nieco mniej rozpoznawalnych partnerów. Każda nowa współpraca buduje Twój wizerunek, a małymi krokami nawiążesz kontakt z najlepszymi.

Działania związane z wymianą wpisów zacznij od przygotowania procesu, którego pierwszym krokiem jest research potencjalnych partnerów. Oceniaj pod kątem jakości i trudności nawiązania współpracy. Plan najłatwiej stworzyć w arkuszu kalkulacyjnym. W tabeli oszacuj trudność i wartość odnośnika, a także status współpracy. Organizacja pracy ma ogromne znaczenie. Nie zniechęcaj się niepowodzeniami. Zdarza się, że pozyskanie jednego kontaktu jest możliwe po wysłaniu kilkunastu wiadomości do różnych osób.

Chcesz przepis na skuteczny link building? Zwiększysz swoją skuteczność w pozycjonowaniu stron dzięki tym wskazówkom:

 • Twórz personalizowane i przemyślane wiadomości.
 • Mierz siły na zamiary, zacznij od mniej popularnych blogów.
 • Zbuduj solidnego bloga, na którym warto publikować.
 • Zadbaj o inne punkty styku z Twoją marką niż email – LinkedIn, Facebook.
 • Zaproponuj promocję wpisu w social media i mailingu.
 • Buduj portfolio i success story z poprzednich kooperacji.

Wpisy katalogowe a link building w 2019 roku

Temat katalogów jest tak stary jak branża SEO. Kiedyś liczyła się ilość odnośników i hurtowe pozyskiwanie wpisów bez zwracania uwagi na ich treść.  Niejednokrotnie wykonując audyt seo zwracałem uwagę na zmanipulowany niskiej jakości katalogami profil linków. Obecnie utrzymanie wartościowego katalogu stron to ogromne wyzwanie, dlatego znajdziemy coraz mniej wartościowych stron będących katalogami.

Wartościowy katalog można rozpoznać po kilku charakterystycznych cechach:

 • Wysokiej widoczności w wyszukiwarce Google.
 • Unikalnych, rozbudowanych opisach firm.
 • Solidnej moderacji.
 • Ugruntowanej pozycji na rynku.

Do katalogów ogólnotematycznych, które dają realną wartość zaliczymy takie marki jak: Google My Business, Zumi, Targeo, Yelp czy Clutch.

Poniżej zestaw danych dotyczący Clutch. Case pokazuje jak wiele można zyskać dzięki dobremu wpisowi w katalogu. Clutch to katalog firm zajmujących się szeroko pojętą branżą IT.

Clutch zdominował niszę SEO w angielskim mieście Leeds.

Na Clutch podlinkowanych jest kilka serwisów targetujących frazę “seo services london” – widać wyraźnie, której z firm udało się pozyskać link na najbardziej popularnej podstronie katalogu.

Katalogi i ogłoszenia lokalne

W pozycjonowaniu lokalnym dużą rolę odgrywają wpisy w katalogach powiązanych z miastem lub regionem. Warto mieć świadomość, że regionalne strony informacyjne miewają w swojej strukturze katalogi firm, które mogą być źródłem darmowych linków, mających znaczenie przy pozycjonowaniu serwisów o zasięgu lokalnym.

Optymalizacja wpisów

Dobrze zoptymalizowane i unikalne treści pozycjonują się lepiej, dlaczego więc nie wykorzystać tej wiedzy przy dystrybucji treści w katalogach? Stwórz treść porównywalną jakościowo do Twojego landing page i uzyskaj przewagę dzięki mocnej domenie wartościowego katalogu.

Jak nie zdobywać linków w katalogach

Unikaj katalogów tworzonych jedynie pod kątem SEO. Nie korzystaj z “multikodów” i opisów z mieszarek. Nie przesycaj treści słowami kluczowymi. Odpuść hurtowe zakupy wpisów w katalogach stron, które można znaleźć na portalach aukcyjnych czy seo-sklepach. To nie jest dobry pomysł na link building.

Linki z komentarzy

Doskonałym sposobem na dywersyfikację profilu linków są komentarze na forach i blogach. Odnośniki tego typu są bardzo powszechne i łatwo dostępne, być może dlatego są bagatelizowane i uważane za mniej wartościowe. Często opatrzone są atrybutem nofollow, co jednak nie powinno zniechęcić do ich pozyskiwania. Wiele bowiem zależy od branży, z którą masz do czynienia.

Jeśli Twoja konkurencja może pochwalić się różnorodnym profilem linków ze sporym udziałem odnośników nofollow, warto je uwzględnić również we własnym procesie link buildingu. W wielu przypadkach zdobycie kilku backlinków przełoży się na efekty jak poniżej.

Zdobycie 5 linków z komentarzy spowodowało wzrost pozycji z trzeciej strony do top10 dla komercyjnej frazy. Jak widać jest to niezwykle skuteczne w podbijaniu dobrze zoptymalizowanych podstron. Warto podkreślić że nie były to linki dofollow.

Wybór odpowiedniej podstrony do pozyskania linka jest kluczowy

Link w komentarzu czy poście na forum można pozyskać stosunkowo szybko i bez wysiłku, ale również w tym przypadku link linkowi nie jest równy, dlatego zachęcam do poświęcenia czasu na analizę potencjalnych podstron będących w zasięgu. Podstrony bez ruchu organicznego i widoczności w Google zazwyczaj nie przyniosą pożądanych efektów.

Przykładowo, pozycjonując sklep rowerowy online – pozyskuj linki z for rowerowych. Po przeanalizowaniu ruchu organicznego określonego serwisu, możesz wyselekcjonować wątki i podstrony, które generują ruch.

Wybór podstrony pod link building

Użycie Surfera pomaga w kilka minut wytypować najlepsze podstrony, które posiadają odpowiednią ekspozycję w wynikach wyszukiwania. Unikaj dodawania linków bez przygotowania polegającego na analizie widoczności.

Linki z profili na forach

Zdarza się, że pozyskiwanie tego typu linków przynosi więcej szkody niż pożytku. Bardzo trudno znaleźć linki z profili for internetowych, które charakteryzowałyby się dobrą widocznością w organicznych wynikach, większość specjalistów odradza pozyskiwanie tego typu odnośników. Wykorzystanie linków z profili na forach może dać pozytywny efekt tylko w przypadku, kiedy zbudujemy odpowiedni autorytet profilu w ocenie Google. Taki autorytet możesz zdobyć poprzez podlinkowanie samego profilu (który przekaże Link Juice Twojej stronie) oraz ogólną aktywność i ekspozycję w ramach serwisu.

Odradzam masowe tworzenie profili, jest to strata czasu i środków finansowych. Solidny audyt SEO powinien wykazać obecność takich backlinków i zalecić ich usunięcie lub disavow.

Współpraca z partnerami – wymiana linków

Wracamy do wykorzystania kontaktów przy działaniach link buildingowych. Wykorzystaj zarówno własne kontakty, jak i sieć kontaktów klienta – na przykład partnerów biznesowych (dostawców, producentów, dystrybutorów, sklepy). Pozyskanie takiego linka będzie bardzo trudne dla konkurencji, a Ciebie (lub Twojego klienta) może kosztować jeden telefon lub niewielki rabat przy kolejnym zamówieniu.

Wartość odnośników wynikających ze współpracy między firmami jest duża, ponieważ niesie za sobą nie tylko Link Juice, ale również wzmacnia świadomość marki i zaufanie potencjalnych klientów.

Jak podejść do realizacji zadania:

 • Przygotuj listę partnerów i zbadaj ich strony internetowe.
 • Wybierz te, które charakteryzują się największym ruchem organicznym i niskim kosztem pozyskania odnośnika.
 • Skontaktuj się z każdym, lub poproś klienta o kontakt z propozycją wymiany linkami w sekcji “Partnerzy”.
 • Pamiętaj, korzystają obie strony!

Opisaną metodykę możesz zastosować również dla swojej strony poprzez kontakt z partnerami biznesowymi.

Strony – satelity

Pod pojęciem satelity kryje się strona internetowa, która jest serwisem tematycznym wspierającym domenę główną. Takie strony charakteryzują się solidną treścią i estetycznym designem. Jest to konieczne, ponieważ jawnie wspierają pozycjonowaną stronę linkami oraz ruchem będąc bazą pod content marketing. Audyt seo powinien odnosić się nie tylko do domeny głównej, ale także do satelit, jeśli takowe istnieją.

Satelity pozwalają na precyzyjne targetowanie wielu słów kluczowych dzięki dedykowanym podstronom. Tworzenie satelity jest uzasadnione w wypadku, kiedy strategia contentu nie pozwala na rozszerzenie treści na głównej domenie klienta.

Strony satelity można zazwyczaj optymalizować skuteczniej ze względu na luźniejsze restrykcje odnośnie spójności z głównym serwisem. Możemy także pozwolić sobie na nieco mniej bezpieczne działania link buildingowe bez ryzyka.

Kolejną zaletą stron satelit jest możliwość wprowadzenia do top10 większej ilości domen z różnymi komunikatami marketingowymi, które zachęcają do sprawdzenia i zakupu produktów lub usług klienta. Dzięki temu możesz zdominować wyniki wyszukiwania.

Strategia jest kosztowna, ale w perspektywie czasu przynosi nie tylko linki, ale także użytkowników, którzy zetknęli się już z produktem i są gotowi konwertować.

PBN – ukryte zaplecza

O komentarz na temat ukrytych zaplecz poprosiłem Roberta Niechciała z BankSecrets, który jest ekspertem z 15-letnim doświadczeniem w SEO i Affiliate SEO. Robert to miłośnik technologii i zastosowania jej na potrzeby SEO. Absolwent Politechniki Krakowskiej na kierunku Elektrotechnika, który do SEO podchodzi jak inżynier, a nie marketingowiec. Prywatnie miłośnik tenisa ziemnego.

Zaplecza za granicą określane jako PBNy (od Private Blog Network) są siecią/sieciami stron internetowych zbudowanych w celu pozyskiwania linków pozycjonujących naszą stronę internetową. Bardziej specjalistycznie są prywatnymi strukturami link buildingowymi, których głównym celem jest pozyskanie i kumulacja możliwie największej ilości link juice w 1 linku.

Idea tworzenia zaplecz sprowadza się do wykorzystania założeń jednego z najważniejszych algorytów Google – Page Rank. Jest to podstawowy algorytm określający i wartościujący zależności między stronami internetowymi. W mojej opinii wyniki działania tego algorytmu stanowią najważniejszy czynnik rankingowy w Google.

Celem a zarazem strategią skutecznego link buildingu jest otoczenie swojej strony internetowej jak najlepszym sąsiedztwem domenowym -rozważanym tylko w kontekście odnośników okalających naszą domenę oraz linków prowadzących do naszych stron, zaplecz. Popularne metryki:widoczność, ruch itp. na tym poziomie nie mają zastosowania.Interesują nas tylko linki. Wynika to z założenia obecnej wersji algorytmu Page Rank – Wartościowania linków na podstawie dystansu w grafie linków od największych światowych stron internetowych.

link building przy użyciu solidnych zaplecz

Do takich struktur należy dążyć.

Jak rozpoznać dobrej jakości zaplecze ?

W dużym uproszczeniu można założyć, że dobrym zapleczem jest to które jest widoczne w raporcie “Linki” w panelu Google Search Console.

google search console

Za tym banałem kryje się jednak sporo warunków, które należy spełnić by zobaczyć tam swoją domenę zapleczową. Innymi słowy strona zapleczowa musi być brana pod uwagę przez Google. Wynika to z wprowadzenia tak zwanego zoptymalizowanego grafu linków (algorytm Pingwin). Wszystkie zależności, które dotyczą stron docelowych dotyczą również stron zapleczowych w tym np. sandbox.

Najważniejszym elementem określającym jakość zaplecza jest domena.

Wybierając domenę mamy 2 możliwości:

 1. Zarejestrować nową domenę i pozyskać do niej linki.
 2. Zarejestrować domenę z historią.

Przy budowaniu stron zapleczowych najczęściej wykorzystywane są domeny z historią – wygasłe (expired).

Dzięki zastosowaniu takich domen możemy wykorzystać moc linków, które zostały już wcześniej zbudowane do tej domeny (przykład powyżej).

Należy jednak zwrócić uwagę na:

 • Jakość linków prowadzących do domeny wygasłej – nie chcemy spamu. W naszym otoczeniu i dystansach mają być tylko najlepsze domeny. Jakość, nie ilość.
 • Czy domena jest ciągle zaindeksowana w Google. Daje to sygnał o tym, że domena ciągle brana jest pod uwagę przez Google i może (ale nie musi) znajdować się w grafie linków.
 • Czas w którym domena była niezarejestrowana – im dłuższy tym gorzej, może świadczyć to o usunięciu strony z grafu linków.
 • Rozszerzenie domeny. Większość krajów posiada swoje domeny narodowe tak zwane ccTLD (np. .co.uk, .es). Każdy narodowy rejestrator domen charakteryzuje się różnymi systemami WHO IS (system prezentujący publiczne dane o domenie). Są w Europie kraje, które zwracają tylko pierwszą datę rejestracji domeny np. 2001 rok – nie ważne, że była wygasła przez kilka następnych lat. Otwiera to ciekawe możliwości dywersyfikacji.

Systemy wymiany linków i Blasty okiem specjalisty SEO

O przybliżenie tematu SWL i Blastów poprosiłem Sebastiana Matysika – współzałożyciela agencji SEOMOOD, specjalistę SEO, który na co dzień zajmuje się realizacją kampanii SEO klientów oraz wdrażaniem autorskich rozwiązań w pozycjonowaniu stron afiliacyjnych.

SWL to system wymiany linków umożliwiający automatyczne wyświetlanie linków na stronach wydawców znajdujących się w obrębie tego systemu. Popularność tego systemów wynikała z prostoty zdobywania dużej liczby linków do stron. Kiedyś SWL dawały bardzo szybkie efekty, przez co pozycjonowanie było procesem stosunkowo prostym. Wystarczyło dodać stronę i frazy do takiego systemu, a następnie obserwować wzrosty pozycji.

Są dwa rodzaje systemu SWL (system wymiany linków) – stały i rotacyjny.

Rotacyjny SWL polega na ciągłej podmianie linków przy każdym odświeżeniu strony. W związku z tym, że linki potrafią utrzymać się w indeksie przez kilka miesięcy, przy pomocy tego typu SWL można sobie „nabić” sporą liczbę linków do strony. Aktualnie dwa popularne SWL rotacyjne to e-Weblink i Gotlink. Tego typu systemów rotacyjnych można używać np. do dopalania backlinków, piramid etc.

Stały SWL wymiana linków polegająca na emisji odnośników na konkretnych podstronach lub stronach głównych przez dany czas. Dwa obecnie najpopularniejsze stałe systemy SWL to Statlink i Linktak. Ze względu na większy koszt pozyskania linków z SWL stałego niż rotacyjnego, zastosowanie do dopalania linków jest mniej opłacalne. Ich wykorzystanie jest dedykowane do linkowania stron docelowych, przekierowań 301, zaplecza.

Ostatnio Linktak rozbudował się w znaczny sposób, także mogę zarekomendować testowanie właśnie tego systemu. Jego dużą zaletą jest to, że posiada nowe zasoby i cały czas się rozwija. W dzisiejszych czasach publiczne SWL mogą być dobrym rozwiązaniem do linkowania zaplecza. Każdemu polecam wypróbowanie wszystkich SWL na testowych domenach i wyciągnięciu wniosków w obecnych realiach.

Blasty

Pojęcie blast odnosi się do zdobycia w krótkim czasie dużej liczby linków przy pomocy specjalistycznego oprogramowania. Kiedyś, gdy liczyła się praktycznie tylko ilość odnośników, blasty były bardzo popularne w społeczności SEO.

Skuteczność pozycjonera zależała głównie od liczby softów i serwerów, a także od wielkości list do spamowania (które miały po miliony pozycji). Po kilku większych aktualizacjach algorytmu trochę się w tej materii zmieniło.

Blasty w dalszym ciągu działają, natomiast wszystko tak naprawdę zależy od kreatywności pozycjonera, który używa ich w swojej kampanii SEO. Ważne jest to, jak przyłoży te linki – w jaki sposób, ile tych linków będzie i do czego będą kierować.

Aktualnie skuteczność blastów zależy w dużej mierze od mocy miejscówek, na które dodajemy linki.  Istnieje sporo softów SEO do masowego link buildingu np. XRumer, GSA, Xseon, Zennoposter etc. Soft tak naprawdę nie ma znaczenia, kluczowe są odpowiednio przygotowane szablony do niestandardowych skryptów i miejscówek. Trudnym zagadnieniem jest obecnie masowe znajdywanie rankujących linków.

Aby utrzymywać wysoką skuteczność na bieżąco, trzeba cały czas inwestować w sprzęt, oprogramowanie, a przede wszystkim testy. Tylko w ten sposób możemy uzyskiwać dobre efekty przy pomocy masowego dodawania linków.

Kluczowe są więc trzy umiejętności:

 • kodowanie nowych szablonów,
 • pisanie dobrych footprintów i harvestowanie wielu miejscówek,
 • obróbka list i wybranie rankujących miejscówek.

Podsumowując, każda osoba, która uważa, że blasty już nie działają, być może nie potrafi z nich odpowiednio skorzystać w swojej strategii SEO albo ma na celu wprowadzanie nas w błąd.

Banery reklamowe, a link building

Reklama w formie grafiki kojarzy Ci się pewnie głównie z Display w Google Ads. Część witryn wciąż oferuje powierzchnię reklamową na swoich stronach w postaci baneru. Decydując się na zakup emisji baneru reklamowego, należy zadbać o pewne elementy techniczne, które sprawią, że link będzie mocniejszy pod kątem SEO.

Po pierwsze alt obrazka, który jest wyświetlany na stronie reklamodawcy. Jest to tekst traktowany przez robota Google podobnie jak anchor w linku tekstowym. Przed zakupem baneru zweryfikuj, czy będzie możliwość ustawieniu atrybutu alt pasującego tematycznie do Twojej strony lub profilu linków. Najpopularniejsze anchory to nazwa firmy lub tekst zoptymalizowany pod odpowiednie słowa kluczowe uzupełniający naturalny profil linków.

Drugą kluczową kwestią baneru jest sposób osadzenia linku. Link nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeżeli baner działa na zasadzie przekierowania przez stronę pośrednią, która nie będzie indeksowana przez Google. Trzeba zwrócić uwagę na to jak zmienia się adres url po kliknięciu w baner i czy w źródle jest osadzony link. Jeżeli docelowy adres URL nie będzie widoczny w źródle strony, wartość baneru z punktu widzenia SEO może okazać się marginalna. Poniżej mała ściągawka zawierająca różne sposoby osadzenia odnośników i to jak zareaguje na nie Robot Google. Odnalezienie linków, które nie są poprawnie osadzone to jeden z elementów charakteryzujących audyt seo.

Świadomość marki w społeczności lokalnej

Banery reklamowe to nie tylko szansa na wartościowy link building na portalu związanym z regionem, ale również budowanie świadomości marki wśród lokalnej społeczności. Takie działania wspierają efektywnie pozycjonowanie lokalne.

Dzięki banerom o przemyślanej grafice, CTA, odpowiednim osadzeniu w kodzie i atrybucie alt możesz osiągnąć kilka celów biznesowych jednocześnie.

Efekt Link Ghost

W pozycjonowaniu występuje zjawisko link ghost, które polega na czasowym zachowaniu efektu pozyskania linku, nawet po jego usunięciu.

W ten sposób można obniżać koszty link buildingu banerowego umieszczając reklamę co jakiś czas na krótszy okres. Efekt link ghost sprawi, że korzyści powinny utrzymywać się stale.

Z tym hackiem wiążą się dwa problemy:

 • Trudny w estymacji czas trwania efektu link ghost.
 • Emisja baneru na tyle długo, żeby Googlebot zdążył przecrawlować stronę.

Hacki link buildingowe

Dla wytrwałych przygotowałem kilka hacków link buildingowych wspierających pozycjonowanie stron w oparciu o linki.

Organizacje pozarządowe

Współpraca z różnymi organizacjami pozwala na otwarcie nowego kanału pozyskiwania odnośników z wartościowych domen. Urzędy, instytucje pożytku publicznego, domy kultury czy biblioteki miejskie bardzo często organizują różne konkursy lub zwyczajnie potrzebują wsparcia udostępniając wzamian swoją stronę. Pomagając im lub sponsorując drobne nagrody masz szansę na pozyskanie linka z mocnych, wartościowych domen z dużym autorytetem. Wadą jest jednak brak relatywnej tematyki. Link building tego typu doskonale podnosi autorytet domeny.

Możesz jednak zaproponować współorganizację i sponsoring konkursu związanego z każdą branżą.

Wydarzenia lokalne – koszty i efekty link buildingu na podstawie case study

W KampanieSEO przetestowaliśmy obecność na lokalnych eventach. Do kosztów można zaliczyć stworzenie stanowiska (namiot, gadżety) oraz jego obsługę, czyli personel do malowania twarzy, baniek mydlanych, organizacji wolnego czasu dla dzieciaków.

W zamian za obecność na takich wydarzeniach często udawało się pozyskać linki zarówno do strony agencji jak i stron klientów będących współorganizatorami stanowiska. W kwocie kilkunastu tysięcy złotych udało się pozyskać kilkadziesiąt wartościowych linków ze stron gminnych, powiatowych czy lokalnych mediów.

Inwestycja wydaje się spora, ale możliwość wielokrotnego wykorzystania stanowiska kompensuje i zmniejsza koszty w perspektywie długoterminowej. Warto pamiętać, że w ten sposób zdobywamy nie tylko linki, ale zwiększamy także świadomość marki.

Ogłoszenia o pracę a pozycjonowanie stron

Rozwijające się firmy ciągle szukają nowych pracowników. Dodawanie ogłoszeń o pracę z linkiem do stron internetowych pozwala zdobyć solidne odnośniki z elektronicznych wersji lokalnej prasy czy ogólnopolskich serwisów pośredniczących w szukaniu pracowników. Ogłoszenie o pracę także warto zoptymalizować pod SEO!

Tworzenie infografik

Tworzenie infografik na polskim rynku jest trudne, ale może przełożyć się na pozyskanie kilku odnośników. Kluczem do skutecznej dystrybucji infografiki jest networking i budowanie autorytetu.

Pamiętaj, że tylko niewielka część infografik jest sharowana, dlatego nie zniechęcaj się po drugim czy trzecim nieudanym eksperymencie.  Przykład: https://takaoto.pro/seo-infografika-dobre-zle-praktyki/ – Szymon Słowik zastosował ciekawy trick, ułatwił udostępnianie swojej infografiki przez umieszczenie gotowego kodu zawierającego link do strony autora. Warto pamiętać, że grafika to także content marketing.

Wzmianki o firmie

Wykorzystaj  wzmianki o Twojej firmie, także te  w social media i zamień je na linki. Dzięki takim narzędziom jak Brand24 czy Sentione znajdziesz strony internetowe, na których pojawia się nazwa firmy. Oczywiście, tego typu miejsc możesz szukać bezpośrednio w Google przeglądając wyniki wyszukiwania na słowa kluczowe zawierające Twoją markę.

Autorzy wpisów często zgadzają się na podlinkowanie wzmianki co niekoniecznie musi się wiązać z dodatkową opłatą. Pamiętaj o przyjaznym nastawieniu i spersonalizowanej formie kontaktu, a Twoja szansa na pozyskanie linka wzrośnie! Skuteczność tej techniki również może zostać podniesiona przez działania networkingowe.

Ogólnodostępne mocne portale pod darmowy link building

W internecie znajdziemy całkiem sporo mocnych portali, na których zamieścisz darmowe odnośniki. Wielu specjalistów rozpoczyna link building od tego typu linków.

Poniżej kilka przykładowych domen, z których pozyskasz link bez żadnych opłat:

 • Youtube,
 • Facebook,
 • Twitter,
 • Quora,
 • Slideshare,
 • Linkedin,
 • Google My Business.

Strategia link buildingowa

Tworzenie strategii link buildingowej powinno opierać się o dwie podstawowe wytyczne – zasoby i konkurencję. W kwestii zasobów można wyróżnić środki finansowe, czas oraz kontakty. Konkurencja determinuje zakres i strategię działań link buildingowych opartą o dostępne zasoby. Świadomość rodzaju, ilości i jakości linków, które należy pozyskać, aby dorównać konkurentom znajdującym się w czołówce wyników wyszukiwania pozwoli ocenić czy dostępne zasoby są wystarczające. Może okazać się, że strategia będzie zakładać rozszerzenie zasobów (np. siatki kontaktów, wygospodarowania większego budżetu lub czasu).

Wykorzystanie zasobów na SEO

Optymalne wykorzystanie zasobów pozwoli zwiększyć przyspieszyć pozycjonowanie stron w Google. Do procesu pozyskiwania linków należy podejść metodycznie zaczynając od priorytetyzacji zadań, co powinno być oparte o przeprowadzony research. Każde potencjalne miejsce powinno mieć przypisaną estymowaną jakość (impact), koszt oraz trudność pozyskania.

Link building starter pack – proces pozyskiwania linków

W pierwszej kolejności warto pozyskiwać linki z miejsc, które są dla nas najtańsze, najmniej pracochłonne, a jednocześnie prognozują obiecujące efekty dla pozycjonowanej strony. Wykorzystaj narzędzia do analizy każdego miejsca pod kątem ruchu i widoczności w Google, dzięki czemu łatwiej ocenisz jakość strony i sprawisz że proces pozycjonowania będzie bardziej efektywny.

Krok pierwszy, czyli jak znaleźć miejsca do link buildingu

Najcenniejszym źródłem informacji powinna być konkurencja. Analiza linków prowadzących do stron z największą ekspozycją w wynikach wyszukiwania pozwoli zebrać cenne informacje niezbędne w kolejnych krokach.

 1. Zacznij od analizy słowa kluczowego, na które chcesz wypozycjonować swoją stronę.

2. Poszukaj swojej strony w wynikach wyszukiwania lub dodaj ją.

3. Kliknij “Audit” i rozwiń zakładkę “Missing common backlinks”.

Surfer pomógł przygotować strategię link buildingową na co najmniej kilka tygodni trzema kliknięciami :).  W audycie prezentowane są domeny, na których konkurencja z top 10 już się znajduje. Są to wspólne, wartościowe linki konkurentów, których jednocześnie brakuje Twojej domenie.

4. Rozwiń listę i sprawdź którzy konkurenci posiadają najbardziej prominentne linki z danej domeny.

5. Wybierz najlepiej dopasowane podstrony i rozpocznij proces pozyskiwania linków!

Taki sposób na link building jest bezpieczny. Opiera się o linki ze stron, które linkują witryny będące wysoko w wynikach wyszukiwania na analizowane słowa kluczowe.

Szczegółowe zadania dotyczące pozyskania każdego z linków będą się od siebie różnić w zależności od rodzaju poszczególnych odnośników.

Analiza profilu linków konkurencji

Profile linków w obrębie każdej branży, a czasem nawet pojedynczych fraz mogą być różne. Dzięki analizie profili linków ocenisz wymagania jakościowe i ilościowe obrazujące aktualne trendy w Google. Dotyczy to zarówno typów pozyskiwanych odnośników, ich ilości, jakości, a także użytych anchorów.

Aby sprawdzić ile linków będzie potrzebne do pozycjonowania konkretnego słowa kluczowego wystarczy sprawdzić czynnik referring domains w Surferze, w wyniku czego otrzymasz wykres informujący o ilości wartościowych linków najlepszych konkurentów.

W tym przypadku w top2 występują mocno podlinkowane domeny, aczkolwiek przyjmując za cel miejsce w pierwszej dziesiątce –wystarczy pozyskać nieco ponad 50 linków i dobrze zoptymalizowana treść.

Ilość linków to jednak nie wszystko, liczy się także ich jakość, która jest obrazowana przez ruch generowany z linkujących podstron oraz profil anchorów.

Surfer pomaga w analizie danych o linkach ze stron, które występują w organicznych wynikach Google na co najmniej jedno słowo kluczowe w top100. Jest to dosyć szeroka grupa wartościowych adresów URL i bezcenne źródło informacji, dlatego warto przeanalizować źródła linków każdego konkurenta znajdującego się na wysokich pozycjach.

Trendy link buildingowe w każdej branży będą różne

Często zadając pytanie typu “jakie linki pozyskać?” na forach lub grupach Fb otrzymasz najpopularniejszą w świecie SEO odpowiedź: “to zależy”. O ile w niektórych przypadkach może wydawać się żartem, to często jest jak najbardziej uzasadniona.

Każda nisza jest mniej lub bardziej zorientowana na sygnały związane z profilem odnośników. W wielu branżach sygnały off-site są kompensowane przez treść.

Jak to sprawdzić za pomocą Surfera?

Przy każdym wyniku, w analizie znajdziesz przycisk Explore domain backlinks, kliknij go aby przejść do analizy backlinków i widoczności w Google.

Główny ekran analizy URL zawiera top 10 linkujących podstron, a po prawej stronie najczęściej stosowane anchory w linkach.

Dla domeny surferseo.com (narzędzie i blog seo) na pierwszy rzut oka widać, że ilość linków jest niewielka w stosunku do największych konkurentów.  

Nasz profil opiera się przede wszystkim o anchory brandowe, co jest bezpieczne i wskazuje na naturalne pochodzenie odnośników. Dla porównania możemy zweryfikować anchory konkurencji, aby ocenić czy taki profil wpisuje się w “wymagania” algorytmu Google.

Większość konkurentów ma w pełni zróżnicowany profil z niewielkim udziałem anchorów zoptymalizowanych, czyli takich, które zawierają słowa kluczowe. Udało mi się jednak znaleźć przykład strony, która mocno postawiła na optymalizację anchor text uzyskując nienaturalny profil, który może obniżać wiarygodność pozostałych odnośników.

Strategia link buildingowa  dla domeny z przeoptymalizowanym profilem linków

Należy mieć świadomość, że kampanie naprawcze stosuje się sporadycznie, ponieważ algorytm Google jest coraz lepszy w odnajdywaniu i diagnozie nienaturalnych odnośników na podstawie wypracowanych wzorców. Zazwyczaj, tego typu nienaturalne odnośniki są ignorowane i nie mają większego przełożenia na pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania.

Kampanie naprawcze polegają głównie na zdywersyfikowaniu profilu linków poprzez modyfikację lub usunięcie tych odnośników, nad którymi mamy bezpośrednią kontrolę lub dysponujemy kontaktem do osób posiadających kontrolę (np. właściciel katalogu SEO). Taką kampanię możemy przeprowadzić na dwa sposoby.

Pierwszym, zdecydowanie tańszym sposobem jest podmiana anchorów. Warto skontaktować się z wydawcą i poprosić o korektę spamerskiego anchor tekstu. Do osiągnięcia większej skuteczności kampanii naprawczych również przyda się sieć kontaktów.

Jeżeli próba korekty lub usunięcia spamerskich linków nie może zostać zrealizowana, zostaje pozyskanie nowych odnośników, których zadaniem będzie zmniejszenie udziału anchorów typu exact lub partial.

Kampanię możemy uznać za zrealizowaną, kiedy profil linków będzie dopasowany lub lepszy od konkurencji w niszy.

Link building wzorowany na liderach

Szukaj linków, które robią różnicę. Listę najmocniejszych odnośników znajdziesz w Surferze po wpisaniu domeny konkurenta w lub kliknięciu “Explore domain backlinks” przy odpowiednim adresie.

pozycjonowanie stron w oparciu o link building

Lista 10 najmocniejszych linków pod względem sumy ruchu z linkujących podstron lub indirect traffic. O ile pierwsza metryka jest oczywista, o tyle Indirect Traffic wymaga kilku zdań wyjaśnienia.

Indirect traffic

Ta metryka określa ruch i widoczność stron, które linkują do strony, która linkuje do analizowanej domeny. Pozwala na znalezienie pozornie słabych linków (ze słabą ekspozycją w naturalnych wynikach), które w rzeczywistości są bardzo mocne (posiadają bogaty profil linków).

Link juice jest przekazywany kolejnym linkowanym domenom.

Do takich sytuacji dochodzi, gdy strony są kiepsko zoptymalizowane lub posiadają niewiele treści, natomiast mają za sobą mocne linki.

Algorytm Google nie ma interesu, żeby wyświetlać w wynikach wyszukiwania witryny posiadające mało wartościowej treści, ponieważ nie spełnią oczekiwań użytkowników. Z drugiej strony algorytm powinien zaliczyć pozytywne sygnały pochodzące z mocnych linków. Przekierowanie mocnych linków przez słabsze strony to dosyć popularna technika, która zabezpiecza przed łatwym zdemaskowaniem faktycznego potencjału profilu linków przez konkurencję.

Link building – podsumowanie

Warto mieć świadomość, że nie ma jednej uniwersalnej metody i metryki, która pozwoli na osiągnięcie sukcesu w każdej branży. Bardzo ważna jest wszechstronność, kreatywność, wytrwałość i networking.

Mam nadzieję, że przetestujesz opisane metody w ramach własnych procesów pozyskiwania linków. Na koniec, chciałbym jeszcze raz przedstawić kilka fundamentalnych zasad:

 • Kieruj się danymi przy tworzeniu strategii link buildingu.
 • Oszczędzaj czas dzięki narzędziom.
 • Pozyskuj linki na podstronach które generują ruch.
 • Wykorzystaj konferencje SEO i inne eventy do budowania sieci kontaktów biznesowych np. social media.

Nie byłbym sobą, gdybym nie podsumował strategii link buildingowej i w ogóle wszystkich działań SEO pewnym stolarskim przysłowiem: mierz dwa razy, tnij raz.