Watch On-Page SEO Roast and get your e-commerce Black Friday ready! Fix your e-commerce »
Jak zoptymalizować opis produktu i usług dla stron pozycjonowanych lokalnie

Jak zoptymalizować opis produktu i usług dla stron pozycjonowanych lokalnie

Inside this article:

Mogłoby się wydawać, że pozycjonowanie stron lokalnych biznesów jest dużo prostsze niż pozycjonowanie witryn o zasięgu krajowym. Okazuje się jednak, że już nawet w mieście liczącym sobie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców może działać kilkudziesięciu dentystów, jeszcze więcej biur księgowych oraz prawników. Większość z tych przedsiębiorców posiada własne strony internetowe oraz zasoby, by wynająć agencję do pozycjonowania swojej strony internetowej.

Jak wiemy, miejsc w tzw. top 10 jest tylko 10. Do tego coraz częściej Google wyświetla znacznie mniej wyników organicznych na pierwszej stronie (nierzadko już tylko siedem). Dodatkowo w wynikach lokalnych pojawiają się strony podobne do Yellow Pages i Yelp, które skutecznie wypychają lokalnych przedsiębiorców z pierwszej strony wyszukiwarki. Wszystko to sprawia, że frazy lokalnego SEO mogą wydawać się tylko pozornie mniej konkurencyjne niż pozycjonowanie fraz na cały kraj. W rzeczywistości w wielu przypadkach niektóre frazy mogą zostać zakwalifikowane nawet do grupy najtrudniejszych. 

Nic więc dziwnego, że chcąc wypozycjonować stronę na rynku lokalnym, musimy zoptymalizować nasze landingi najlepiej, jak tylko potrafimy. Bardzo pomocne w tej sytuacji okazuje się narzędzie SurferSEO.com

Surfer w agencji Verseo! :)

Po pierwsze: poznajmy konkurencję

Do sprawdzenia konkurencyjności branży, w której działa nasz biznes, możemy wykorzystać wyszukiwarkę Google. Wystarczy, że wpiszemy frazy wraz z nazwą miejscowości lub dzielnicy w polu wyszukiwarki. Następnie musimy przeanalizować to, ile znajduje się płatnych reklam i ile stron pojawia się w Google Maps. Przede wszystkim jednak musimy przeanalizować to, jakie witryny pojawiają się na pierwszych kilku stronach wyszukiwarki. 

Do przeprowadzenia tego typu analizy potrzebujemy sporo czasu i doświadczenia. Dlatego też lepiej sięgnąć po narzędzie SurfereSEO.com, które wykona całą pracę za nas, a dodatkowo pokaże nam mnóstwo danych, które moglibyśmy przeoczyć lub nie sprawdzić ich, uznając je za nieprzydatne z naszego punktu widzenia.

Po drugie: sprawdźmy, ile i jakie treści mają nasi konkurenci

Na potrzeby artykułu zajmiemy się optymalizacją witryny fikcyjnego dentysty z miejscowości Newark. W przypadku tak dużych miejscowości sugerujemy utworzenie przynajmniej kilku dedykowanych podstron z konkretnymi usługami, takimi jak wybielanie zębów, leczenie kanałowe, aparaty ortopedyczne itp. Zwiększy to szanse na pojawienie się na pierwszej stronie wyszukiwarki. Tym bardziej, że tego typu zapytania są dużo mniej konkurencyjne niż frazy “dental practice Newark”, czy “dentist Newark”.

W poniższym przykładzie zajmiemy się optymalizacją zakładki dotyczącej wybielania zębów. Cały proces jest na tyle powtarzalny, że dzięki narzędziu SurferSEO.com możemy wszystkie poniższe czynności odtworzyć dla wszystkich pozostałych zakładek z ofertą oraz dla strony głównej.

Po zalogowaniu się do narzędzia SurferSEO.com wpisujmey interesująca nas frazę. W naszym przypadku będzie to “teeth whitening Newark”. Następnie wybieramy lokalizację i klikamy Enter.

https://i.imgur.com/CztZrND.png

W tym momencie narzędzie odpytuje wyszukiwarkę na interesujące nas zapytanie i po około dwóch minutach możemy przejrzeć całą analizę. W tym celu wystarczy kliknąć we frazę widoczną pod “Filter by keyword”.

https://i.imgur.com/12nYVJU.png

W efekcie powinien pojawić się pierwszy i najbardziej standardowy widok pokazujący średnią liczbę słów, które pojawiają się w opisach podstron wyświetlających się na poszczególnych stron wyszukiwarki dla zapytania  “teeth whitening Newark”.

https://i.imgur.com/rd03ogB.png

Z wykresu możemy wyczytać, że strony znajdujące się na pozycjach od 1 do 10 oraz znajdujące się na pozycjach od 11 do 20 posiadają znacznie dłuższe opisy niż strony na dalszych pozycjach. Na podstawie danych z wykresu możemy ustalić pierwszą cechę tekstu, którą przekażemy copywriterowi. Mowa tutaj o długości tekstu, która dla tego zapytania powinna wynosić od 800 do 1000 słów. 

Porada 1: Jeżeli strona, dla której chcesz zlecić tekst, jest stroną nową, to sugeruję zamówienie tekstu od 100 do 200 słów dłuższego. A to dlatego, że strony bez historii muszą wykazać się dużo bardziej niż strony, które są na rynku już od wielu lat.

Porada 2: Niektóre strony mogą zakłamywać wyniki i dlatego warto pominąć je przy wyciąganiu wniosków. W tym celu należy najpierw wyłączyć uśrednianie pod wykresem. By to zrobić, należy wyłączyć opcję “Averages 10”. 

https://i.imgur.com/t9qc4Gs.png

Po zmianie na wykresie powinniśmy zobaczyć dokładne dane dotyczące stron znajdujących się na poszczególnych pozycjach. Następnie warto sprawdzić, czy w wynikach nie pojawiają się strony, które mogą zaciemniać wyniki. W naszym przypadku jest tylko jedna taka strona. Mowa tutaj o stronie znajdującej się na pozycji nr 5, która posiada opis o długości prawie 4 tys. słów. Taki wynik w sposób znaczący odbiega od średniej. Dlatego też warto pominąć tego typu strony w analizie. W tym celu wystarczy kliknąć w ikonkę oka znajdującą się przy odpowiedniej witrynie pod wykresem.

https://i.imgur.com/kd3tj1Z.png

Wykres liczby słów po ukryciu wspomnianej strony możemy zobaczyć poniżej. Akurat w tym przypadku jej usunięcie nie zmieniło aż tak mocno wyników, ale czasami może pojawić się kilka witryn zakłamujących wyniki i wtedy konieczne jest przeprowadzenie tego typu eliminacji.

https://i.imgur.com/IbljztO.png

Po trzecie: przeanalizujmy wygląd snippetów konkurencji

Kolejną, bardzo ważną sprawą jest to, w jaki sposób zoptymalizowane są tzw. snippety naszej konkurencji. Snippets to w dużym uproszczeniu tytuł strony, meta description i URL, czyli dane, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwarki. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu na ich analizę.

W tym celu wystarczy przejrzeć snippety konkurencji w narzędziu SurferSEO, które znajdziemy pod wykresem.

https://i.imgur.com/ElJgx8c.png

Warto zwrócić uwagę, że niemal każda strona posiada zoptymalizowany tytuł oraz URL pod frazę “teeth whitening”. Oznacza to, że my też musimy zoptymalizować snippets pod tę frazę. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy kilka kroków za konkurencją.

W menu znajdującym się z lewej strony możemy znaleźć dodatkowe filtry, dzięki którym w bardzo szczegółowy sposób przeanalizujemy snippety naszej konkurencji. Sugerujemy przeklikanie wszystkich dostępnych opcji, bo możliwości SurferSEO w tej dziedzinie są niezwykle duże.

https://i.imgur.com/EYCtarX.png

Po czwarte: zadbajmy o frazy, które powinny znaleźć się w opisie

Nawet początkujący specjaliści SEO wiedzą, że chcąc znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwarki na daną frazę, należy zadbać o opis, w którym ta fraza występuje. Dodatkowo fraza powinna pojawić się kilka razy w tekście i - w miarę możliwości - powinna pojawić się również w nagłówkach. Jest to tzw. minimum optymalizacyjne, które każdy powinien znać.

Może się jednak okazać, że to za mało. Każdego dnia roboty wyszukiwarki Google stają się bowiem coraz “mądrzejsze” i coraz lepiej rozpoznają tematyczność tekstu. Dlatego też warto postarać się, by w tekście wystąpiło jak najwięcej fraz, które pomogą Google skojarzyć naszą podstronę z jej zawartością. W tym miejscu bardzo pomocne okazuje się narzędzie SurferSEO.

W tym celu należy przejrzeć zakładki “Common words” oraz “Common phrases”. W obu znajdziemy frazy oraz słowa, które najczęściej występują w opisach stron z top 10 wyświetlających się w efekcie naszego zapytania. Dzięki temu od razu dostajemy listę fraz, które powinny zostać wykorzystane przez copywritera.

Tak naprawdę dzięki kilku kliknięciom zaoszczędzimy mnóstwo czasu, który musielibyśmy poświęcić na przygotowanie wytycznych dla copywritera. Poza tym zyskujemy pewność, że dodatkowe frazy, które wybierzemy, faktycznie pomogą nam w skojarzeniu naszej strony z interesującą nas tematyką.

https://i.imgur.com/GZ2cRu6.png

Otrzymaną listę fraz warto przefiltrować i usunąć z niej frazy, które niekoniecznie nam pomogą. Mowa tutaj o takich frazach jak np. “office hours” czy "request an appointment". Warto wybrać od kilku do kilkunastu dodatkowych fraz, które najlepiej będą opisywać ofertę klienta.

Po piąte: przygotujmy opis oraz snippet dla podstrony

Na podstawie danych, które zebrał dla nas i przeanalizował SurferSEO, możemy przygotować wytyczne optymalizacyjne dla poszczególnych podstron oraz wytyczne dla copywritera, który będzie przygotowywał treść na stronę.

Najważniejsze elementy podstrony z ofertą wybielania zębów to:

 • tytuł - “Teeth whitening in Newark %nazwa firmy%” - wybrana fraza musi znaleźć się w tytule, a dodatkowo fraza powinna znaleźć się jak najbliżej początku;
 • meta description - powinien to być prosty, kilkuzdaniowy tekst zapowiedzi, zawierający frazę i zachęcający do odwiedzenia naszej strony. Napisanie meta description zlecamy copywriterowi;
 • URL - “/teeth-whitening/” - URL powinien zawierać frazę bez nazwy miejscowości i powinien być jak najkrótszy;
 • H1 - “Teeth whitening in Newark” - tutaj też musi znaleźć się fraza;
 • opis - wytyczne dla copywritera poniżej.

Wytyczne dotyczące opisu dla copywrittera:

 • tekst powinien zostać napisany przede wszystkim dla ludzi;
 • tekst powinien zostać tak napisany, by klient bez problemu go zaakceptował; odrzucenie tekstu przez klienta niepotrzebnie wydłuży proces pozycjonowania;
 • długość tekstu powinna wynosić około 1000 słów;
 • tekst musi być podzielony na akapity oraz nagłówki;
 • fraza główna powinna wystąpić w pierwszym akapicie oraz przynajmniej 2-3 razy w dalszej części tekstu; 
 • jak najwięcej dodatkowych fraz powinno pojawić się w tekście (wybrane z zakładk “Common words” oraz “Common phrases”);
 • fraza główna oraz frazy pomocnicze powinny pojawiać się w nagłówkach.

Copywriterowi można dodatkowo pomóc poprzez udostępnienie mu funkcjonalności “Content Editor”, którą znajdziemy w SurferSEO. “Content Editor” to narzędzie, z którego powinien korzystać każdy profesjonalny copywriter. To narzędzie już podczas pisania sprawdza, które frazy został użyte w tekście, a które jeszcze nie. Jest to bardzo duże udogodnienie, które sprawi, że copywriter zyska pewność, że nie pominie żadnej wytycznej.

Z tak przygotowanymi wytycznymi copywriter powinien przygotować tekst, który będzie ogromnym wsparciem dla efektywnego pozycjonowania strony.

Tytułem podsumowania: kilka dodatkowych porad dla osób pozycjonujących lokalne biznesy

Sama optymalizacja strony to nie wszystko. Nie należy zapominać o tym, że równie ważnym czynnikiem wpływającym na pozycję w wynikach wyszukiwarki są odnośniki prowadzące do strony. Warto więc zadbać o to, by pozyskać odnośniki z lokalnych źródeł. Najlepiej do tego nadają się:

 • strony administracji państwowej, które często posiadają sekcję z lokalnymi firmami;
 • strony lokalnych mediów - reklama w tego typu miejscach naprawdę dobry pomysł, który może przynieść nam wielu nowych klientów;
 • lokalne fora internetowe;
 • strony prowadzone przez osoby mieszkające w okolicy, które mogą być zainteresowane ofertą;
 • strony zaprzyjaźnionych przedsiębiorców, którzy chętnie zamieszcza linki na naszej stronie, a w zamian udostępnią nam przestrzeń na swojej witrynie . 

W samym artykule skupiłem się na tym, jak przygotować treść na poszczególne landingi. Warto jednak pamiętać o tym, że Google bierze pod uwagę również Usability strony. Jeżeli strona ładuje się wolno albo, co gorsza, nie posiada wersji mobilnej, można zapomnieć o dobrych pozycjach w wyszukiwarce. Warto też zadbać o to, by strona prezentowała się dobrze i świadczyła o profesjonalizmie firmy. Jeżeli potencjalny klient odwiedzi stronę, która nie budzi jego zaufania, z pewnością wybierze witrynę konkurencji.

Ostatnie dwie rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, to obecność w Google Maps oraz opinie o firmie w internecie. Dzięki mapom Google firma może wyświetlać się nad wynikami organicznymi w wyszukiwarce Google. Dlatego też warto zadbać o to, by nie tylko dodać stronę, ale też uzupełnić profil tak, by był jak najbardziej atrakcyjny. Jeśli chodzi o opinie, należy zwracać uwagę na to, jakie treści pojawiają się w wynikach Google po wpisaniu nazwy danej firmy w połączeniu ze słowem “opinie”. Użytkownicy najczęściej w taki sposób weryfikują wiarygodność firmy. Jeżeli są to negatywne recenzje, należy podjąć próbę wyjaśnienia sytuacji, odnosząc się do niepochlebnych wpisów. 

Do czego wykorzystujemy jeszcze narzędzie SurferSEO?

SurferSEO to nie tylko narzędzie, które wykorzystujemy do przygotowywania wytycznych podczas pozycjonowania stron lokalnych biznesów. Jest to narzędzie, z którego korzystamy najczęściej podczas przygotowywania wytycznych dla stron pozycjonowanych na trudne i bardzo trudne frazy oraz podczas analizy fraz, których pozycje nie są dla nas zadowalające.

Możliwości Surfera już teraz są bardzo duże i stanowią spore ułatwienie w naszej codziennej pracy. Przede wszystkim jednak narzędzie to pozwala nam na oszczędność czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na “ręczną” analizę konkurencji. 

Cieszymy się, że takie narzędzie jak SurferSEO pojawiło się na rynku, a ekipie pracującej nad ulepszaniem jego funkcjonalności życzymy sukcesu na światową skalę. W pełni na to zasługują.

Autor: Artur Krawczyk

Specjalista SEO w agencji Verseo. Posiada ponad 8 lat doświadczenia. Speclializuje się w optymalizacji większych serwisów szczególnie z branży medycznej.