Watch On-Page SEO Roast and get your e-commerce Black Friday ready! Fix your e-commerce »
Dobre praktyki SEO 2019 - podsumowanie webinaru

Dobre praktyki SEO 2019 - podsumowanie webinaru

Inside this article:

Pozycjonowanie stron internetowych to dostosowywanie strony do wymogów wyszukiwarki. Algorytm Google stawia pewne warunki, które trzeba spełnić, aby znaleźć się w czołówce wyników. Problem polega na tym, że nikt tych warunków nie zna.

Dobre praktyki to zestaw działań o pozytywnym zabarwieniu. Niekoniecznie sprawią, że strona poszybuje do góry w rankingu, ale z pewnością jej nie zaszkodzą.

Co za bzdury... mam robić coś co może nic mi nie dać?

Każda nisza jest inna. Raz przyspieszony czas ładowania nie poprawi pozycji, innym razem może spowodować duże wzrosty.

O niszach i dobrych praktykach opowiadałem na ostatnim webinarze, który znajduje się poniżej.  Jeśli zamiast oglądania wolisz czytanie - pod filmem opisałem najważniejsze zagadnienia marketingu w wyszukiwarkach na rok 2019.

Dzięki że tutaj dotarłeś, postaram się w przejrzysty i zrozumiały sposób opisać czym są dla mnie dobre praktyki w pozycjonowaniu strony internetowej. W ramach tego wpisu podzielę je na działania w części technicznej oraz te związane z zawartością. Zapraszam do lektury!

Techniczne SEO 2019

W ramach technicznych aspektów dobrych praktyk możemy wyróżnić:

 • poprawę szybkości działania,
 • wykrycie błędów w renderowaniu,
 • poprawność i aktualność mapy witryny,
 • spójność pliku robots.txt i tagu meta robots z mapą,
 • wersję mobilną witryny.

Czas ładowania strony a SEO w 2019

To stosunkowo złożony proces i nie ma sensu, abyśmy analizowali wszystko. Przy poprawianiu czasu ładowania w ramach dobrych praktyk SEO 2019 powinniśmy zwrócić uwagę na dwa podstawowe elementy, które zazwyczaj sprawiają problemy. To czas odpowiedzi serwera oraz load time.

TTFB - Time to first byte

To czas jaki upływa między zapytaniem o wyświetlenie strony, a przesłaniem pierwszego bajta danych. Jak można skrócić ten czas? Podstawowym manewrem powinno być sprawdzenie wersji php zainstalowanej na serwerze. Jeżeli nie jest to najnowsza wersja (aktualnie 7.4) - wykonaj upgrade do wersji conajmniej 7.x.

Problem jest poważny, jeżeli Twój TTFB wynosi więcej niż 800ms.

TTFB możesz oczywiście sprawdzić w Surferze :)

Czas ładowania, a rozmiar strony

Długi czas ładowania można najprościej ograniczyć zmniejszając rozmiar strony. Co najczęściej doprowadza do przedłużonego czasu ładowania? Zazwyczaj chodzi za duże obrazki lub filmy umieszczone na naszym serwerze, a nie źródle zewnętrznym. Dobre praktyki obejmują ograniczanie rozmiaru obrazków do niezbędnego minimum.

O sekundy zawsze warto się bić, jeżeli zamierzasz spędzić więcej czasu nad urwaniem 100 czy 200 milisekund z czasu ładowania - sprawdź czy warto. Jeżeli masz load time oscylujący w granicach średniej wartości w top 10 - poświęć ten czas na inne działania i wróć do tego później.

Kompresja i cache

Bez zbędnego rozwlekania - trzymajcie jak najwięcej zasobów w cache i uruchomcie kompresję gzip. Tutaj znajdziesz kod uruchamiający gzip i cache w htaccess.

Renderowanie

Dobry render w SEO 2019 to podstawa. Jeśli robot Google widzi co innego niż użytkownik - nie dziwmy się, że nasze działania nie przynoszą zamierzonych efektów. Do najczęstszych problemów z renderem należą:

 • popupy zasłaniające treść (przykład),
 • zablokowane zasoby w robots.txt:
 • brakujące obrazki,
 • niezaładowane style, które np wyrzucają opis poza ekran

Render możesz zobaczyć w Google Search Console czy teście na mobilność witryny. Problem z tymi renderami jest taki, że widać tylko część witryny. Aby zobaczyć pełny render swojej strony zrób analizę w Surferze i wybierz opcję [Google Bot Screenshot].

Dzięki tej funkcji wykryjesz potencjalne problemy z renderowaniem zarówno w wersji desktopowej jak i mobilnej.

Mapa strony (sitemap.xml)

Najważniejsze w mapie strony jest to, żeby była obecna i aktualna. Zastosuj automatyczną mapę witryny jeśli masz dynamiczny serwis. W przeciwnym razie będziesz zmuszony do ręcznego uploadu nowej wersji mapy na serwer po każdym dodaniu lub usunięciu podstrony. Mapy generowane z automatu przez wtyczkę w CMS mają tą przewagę, że po skonfigurowaniu pozostają aktualne i nie zawierają sprzeczności.

Nie ma bowiem nic gorszego niż serwowanie Google botowi do przecrawlowania adresów, które nie istnieją lub są zablokowane przed indeksowaniem.

Robots.txt i meta robots

Zacznę od tego, że lepszy brak robots.txt niż taki, który jest źle skonfigurowany. Uważajcie na składnię pliku, błąd z / może dużo kosztować!

User-agent: *
Allow: /
##dostęp dozwolony
User-agent: *
Allow:
##dostęp zabroniony
User-agent: *
Disllow:
##dostęp dozwolony
User-agent: *
Disllow: /
##dostęp zabroniony

Podobnie jak w przypadku mapy strony - sprzeczności są niezmiernie szkodliwe. Zablokowanie jednej strony w pliku, a odblokowanie jej w meta robots i odwrotnie nie przyniesie nic dobrego. Robot Google będzie skołowany, spójność sitemap.xml, robots.txt i tagów meta robots to zdecydowanie dobra praktyka.

Wersja mobilna strony

Mobile first index sprawił, że robot czyta przede wszystkim wersję mobilną. Co z tego dla nas wynika? Musimy zadbać o pełną dostępność treści oraz funkcji. Nie jest dobrym rozwiązaniem ukrywanie części tekstu na wersji mobilnej "bo się nie mieści" czy zmienianie struktury menu. O wersję mobilną najlepiej zadbać już na etapie projektowania strony. Stworzenie spójnego designu pod kątem treści i funkcjonalności to gwarancja poprawnego odczytu strony przez robota i tym samym skutecznego SEO w 2019 roku.

AMP - Accelerated mobile pages - pośredni wpływ na SEO

W tym momencie warto wspomnieć o AMP. To zdecydowanie dobra praktyka, dzięki której nasza strona znajduje się w cache Google i jest ładowana na urządzeniach mobilnych od razu. Poprawia wskaźniki behawioralne, może także pozytywnie wpłynąć na CTR wraz z rosnącą świadomością użytkowników na temat malutkiej ikony wyświetlanej w wynikach wyszukiwania obok adresu.

AMP na stronie jaktomarketing.pl

Oczywiście nie może być zbyt różowo - przy uruchamianiu AMP trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie meta tagi. Jeżeli nie będą poprawnie umieszczone w head - nasza wersja AMP zostanie potraktowana jako duplikat. Tutaj znajdziecie więcej informacji.

Dobre praktyki SEO w zakresie zawartości stron

Podzielę ten segment podobnie jak w przypadku dobrych praktyk związanych z aspektami technicznymi. W tej sekcji znajdziecie zagadnienia dotyczące:

 • struktury strony,
 • linkowania wewnętrznego,
 • unikalności treści.

Optymalna struktura strony

Zagadnienie jest dosyć skomplikowane. W sieci znajduje się bardzo wiele sposobów na zapewnienie optymalnej dostępności podstron. Zwrócę uwagę na najważniejszy cel tworzenia optymalnej struktury strony - zapewnienie łatwego dostępu do unikalnych i wartościowych informacji bez zbędnych pośredników.

Optymalna struktura to taka, która zawiera tylko istotne podstrony. Stworzenie takiej struktury wymaga pozbycia się podstron rozumianych jako thin content.

Thin content - strony, które nie wnoszą nic nowego. Najczęściej automatycznie wygenerowane, sztuczne twory składające się z użytych w innych miejscach elementów. Idealnym przedstawicielem thin content są podstrony tagów generowane w Wordpress.  

Pozbycie się tego typu podstron działa korzystnie na crawl budget, który określa ilość zasobów, jakie inwestuje Google w odczyt i analizę witryny.

W ramach optymalnej struktury musimy zadbać o to, by robot odwiedzał te strony, które chcemy. Skracając drogę między stroną główną, a produktem zbliżamy się do tego celu.

W ramach optymalizacji struktury warto:

 • usunąć thin content,
 • przeanalizować potencjalną kanibaizację,
 • skrócić ścieżki dostępu do wartościowych treści,
 • wyeksponować podstrony, na których nam zależy.

Linkowanie wewnętrzne

To darmowy link building, nad którym mamy pełną kontrolę. Bardzo mocno wiąże się ze strukturą strony. Dobrze zaplanowana struktura dopełniona konsekwentnym linkowaniem wewnętrznym pozwala wycisnąć maksimum z tego elementu.

W linkowaniu wewnętrznym należy pamiętać o:

 • unikaniu linków z anchor text typu: tutaj, sprawdź, więcej,
 • konsekwentnym stosowaniu exact i partial match w linkach do konkretnych podstron,
 • nie linkowaniu po tym samym anchorze dwóch różnych podstron,
 • zachowaniu hierarchii:
 • kategorię kaski motocyklowe linkujemy po exact "kaski motocyklowe", podkategorię kaski motocyklowe z daszkiem linkujemy po "kaski z daszkiem", zdecydowanie nie po "kaski",
 • nie przesadzaniu, 3-4 linki wewnętrzne z artykułu zdecydowanie wystarczą.

Dobre linkowanie wewnętrzne potrafi podnieść pozycje domeny w wyszukiwarce. Jeśli prowadzisz bloga przy sklepie internetowym - linkuj z postów wewnętrznie do powiązanych tematycznie kategorii lub produktów. Dzięki temu wzmocnisz strony, które sprzedają. Link wewnętrzny z produktu w e commerce do bloga również może być zasadny gdy np. opisujesz zastosowanie danego produktu.

Dodawaj linki wewnętrzne tam, gdzie mogą mieć sens z punktu widzenia użytkownika.

Na koniec tej sekcji jeszcze ważna uwaga - uważaj na wtyczki automatycznie linkujące wewnętrznie. Można narobić sobie sporo szkód, bo taki automat nie myśli.

Unikalność treści

Unikalność rozpatrujemy w dwóch kategoriach - w obrębie własnej witryny i w obrębie całego internetu.

Treści w sieci

 • nie kopiuj opisów od konkurencji,
 • pisz autorskie artykuły,
 • możesz się inspirować, cytować, ale nie kopiować 1:1.

Treści na stronie

 • twórz unikalne opisy i tytuły meta,
 • mając sklep i dużą ilość produktów stosuj schematy meta dla produktów,
 • nie pisz dwa razy o tym samym.

Spełniając pierwsze 3 warunki sprawisz, że Twoja strona będzie wartościowa, kolejne punkty pozwolą uniknąć kanibalizacji i dodadzą jakości.

Złe praktyki SEO!?

Teraz obalimy kilka mitów. SEO staje się coraz bardziej zróżnicowane ze względu na branże czy konkretne słowa kluczowe. To eliminuje kilka uniwersalnych wartości ze świata optymalizacji.

Uniwersalne zagęszczenie słów kluczowych

Na pierwszy ogień idzie keyword density, czyli zagęszczenie słów kluczowych.

Zagęszczenie słów kluczowych (ang. keyword density) - stosunek ilości wystąpień frazy do ilości wszystkich słów w tekście.

W internecie znajduje się wiele recept na idealne nasycenie słowami kluczowymi. Niestety żadna z nich nie jest prawdziwa. Mamy taką sytuację właśnie ze względu na zróżnicowanie między frazami. Zobaczcie na przykład użyty w webinarze:

Zagęszczenie różni się istotnie nawet w pokrewnych tematach

Różnice między poszczególnymi tematami są bardzo duże. Wiąże się to ze specyfiką opisanych w ramach artykułów zagadnień. Mimo bardzo zbliżonych tematycznie zagadnień o wspólnej tematyce (rowery), zagęszczenie waha się między 5,3 a 9,4%.

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej gdy spojrzymy na zagęszczenie w obrębie konkretnych elementów treści: nagłówków, paragrafów, altów i całego body.

Różnice w nasyceniu słowami kluczowymi elementów struktury

Jedno słowo kluczowe, cztery elementy składowe i cztery różne zagęszczenia. Niewielka różnica międzyi

świadczy o tym, ze treść w paragrafach stanowi większość treści na całej stronie. Alty i nagłówki wymagają dwu i niemal trzykrotnie większego zagęszczenia niż paragrafy.

Czy warto aż tak bardzo zagłębiać się w optymalizację? Zdecydowanie tak. Dane są na wyciągnięcie ręki, wdrożenie korekt może dać spektakularne efekty.

Długość artykułu a SEO w 2019

W ramach dobrych praktyk autorzy wypisują różne zalecenia. Raz będzie to minimum 300 słów, innym razem spotkamy stwierdzenie, że artykuły na 2000 słów rankują najlepiej. Skąd te 300? Skąd te 2000? Też się zastanawiam.

Jak sprawdzić optymalną długość tekstu w Surferze?

Spotkałem się z badaniami na dużej próbie artykułów, że to właśnie długie treści mają wyższe pozycje. Problem z takimi badaniami polega na zróżnicowanej intencji użytkowników szukających informacji. Część zagadnień wymaga elaboratu, niektóre niezbyt skomplikowanego wstępu, rozwinięcia i zakończenia, a jeszcze inne instrukcji w 5 punktach i filmu lub fotorelacji.

Uniwersalna długość artykułu nie istnieje ze względu na różne intencje użytkownika wyrażane konkretnymi zapytaniami.

Cztery pokrewne tematy i cztery różne długości

Na wykresach są cztery różne tematy rowerowe i każdy z nich wymaga innej długości treści. Długi wykład nie zawsze będzie rozwiązaniem, rozkucie łańcucha to prosta czynność, chcemy w kilku punktach dowiedzieć się jak to zrobić. Wybór systemu pedałów to znacznie bardziej rozległy temat i tutaj zdecydowanie przyda się dłuższy tekst, zresztą zobaczcie co stało się po wyłączeniu średnich.

Elaborat wygrał SERP

Jak widać intencja użytkownika jest nastawiona na pozyskanie dużej ilości informacji. Od top 20 widać wyraźny trend na większą ilość treści, tego SERPa wygrywa zdecydowanie strona z największą ilością słów.

Lokalizacja ma znaczenie

Wydawać by się mogło, że główne wytyczne będzie dyktowało słowo kluczowe, na które chcemy pozycjonować stronę. Nic bardziej mylnego! Zobaczcie na średnią ilość słów w treści dla tego samego słowa kluczowego i różnych lokalizacji.

Planując globalne SEO trzeba określić priorytetową lokalizację użytkowników

W UK wymagane jest znacznie więcej treści niż w Polsce, ciekawa jest także ogromna różnica między Czechami a Słowacją.

Przyjrzyjmy się wybranym polskim miastom, w których można zamówić catering dietetyczny.

Landing na Wrocław powinien mieć 4x więcej treści niż na inne miasta

Ciekawe prawda? Jak widać mieszkańcy Wrocławia lubią więcej poczytać o swojej diecie przed zamówieniem.

Nie masz jeszcze konta w Surferze? Załóż je już teraz za darmo i korzystaj z analizy konkurencji, aby poprawić pozycje swojej strony - załóż konto!

Content is King

Modne wyrażenie, które pozwala sprzedać zwykłą usługę w cenie premium. To jak niedobry cukierek w ładnym sreberku. Niby słodki, ale oczekiwaliśmy czegoś więcej.

Podjąłem ten lekko kontrowersyjny temat, ponieważ magiczny super kreatywny i unikalny content bez optymalizacji SEO 2019 nie znajdzie się wysoko w wynikach wyszukiwania, natomiast kiepski tekst z dobrą optymalizacją owszem.

Wałkuję ten przykład odkąd się ujawnił, dotyczy frazy pozycjonowanie śląsk. Wejdź w Google i zobacz kto jest #1. Sprawdź jakiej jakości jest ta treść i sam oceń, czy stwierdzenie Content is King jest prawdziwe.

Dobra dobra, nie ma co też na ten quality content tak naskakiwać. To bardzo pozytywne zjawisko, że coraz więcej treści w internecie jest wysokiej jakości. Tak naprawdę zwracam uwagę na jeden ważny szczegół - starajmy się zawsze łączyć kreatywność najlepszych copywriterów z solidnym keyword researchem i optymalizacją w modelu data-driven.

Priorytety w optymalizacji

Ustalenie kolejności działań we wdrażaniu kolejnych dobrych praktyk, czy w optymalizacji w ogóle stanowi spore wyzwanie. Im lepiej ułożymy kalendarz tym szybciej osiągniemy efekty i efektywniej wykorzystamy czas poświęcony na SEO 2019.

Daj użytkownikom to, czego chcą

Jak widzieliśmy w przypadku wyboru pedałów rowerowych ludzie chcą solidnego poradnika.

Tu nie liczy się load time (#1 prawie najdłuższy czas ładowania w stawce), w przypadku tego słowa kluczowego ważne jest udzielenie wyczerpującej odpowiedzi na pytanie - który produkt wybrać?

Daj im to w taki sposób, jakiego oczekują

Kolejny wymowny przykład dotyczy frazy kurs dolara. Możemy sobie wyobrazić intencję użytkownika, który chce szybko dowiedzieć się jaki jest kurs.

Ilość słów w artykule oraz ilość słów kluczowych w segmencie above the fold

Przykład jest dosyć wymowny, zestawiłem dwa czynniki: ilość słów oraz ilość słów kluczowych w sekcji above the fold (ponad linią przewijania).

Jak widać długie formy nie są sposobem na przekazanie informacji o kursie dolara. Liczą się krótkie teksty, które od razu (above the fold) informują o tym, jaki jest kurs dolara (aż 4 wystąpienia frazy w dopasowaniu ścisłym w #1).

Nie uszczęśliwiaj na siłę

To już ostatni przykład, który pokaże dlaczego w SEO ważna jest kolejność działań.

Czas ładowania nie zawsze jest najważniejszy

Jak widać użytkownicy bardziej od szybko ładującej się strony chcą bogatej zawartości. Można założyć, że kupując kask motocyklowy wolą spokojnie przejrzeć 50 modeli niż dostać się 2 sekundy szybciej na stronę i kupić upatrzony wcześniej model. W tym przypadku nie umieściłbym czasu ładowania strony na szczycie listy zadań optymalizacyjnych.

Najciekawsze pytanie z webinaru

Czy lepiej jest napisać kompleksowy tekst niż kilka mniejszych?

Odpowiedź jak zwykle w SEO brzmi - to zależy.

W międzyczasie udało mi się znaleźć ciekawy przykład obrazujący jak można "wygrać SERPa" nie będąc na pierwszym miejscu. Dotyczy on niesamowicie konkurencyjnej frazy "sukienki", która gromadzi wokół siebie ogromną ilość fraz z długiego ogona.

Ponad 12 tys. słów na stronie

Strona na pozycji #6 znacznie wybija się ponad konkurencję. Nie dało to pierwszego miejsca, ale dało coś innego - ogromną ilość słów kluczowych, na które ten url rankuje.

W tym przypadku bardzo długa treść przyniosła świetne rezultaty w postaci najwyższego ruchu organicznego.

Strona na pozycji #6 wygrała "sukienki"

Tekst zapewne będę wzbogacał o nowe przykłady i kolejne dobre praktyki - na ten moment dam wam już chyba spokój. Jeśli coś było niejasne - kontakt do mnie: [email protected] - piszcie śmiało :-)

Na koniec jeszcze video w formie szkolenia od Tomka, który przygotował poradnik dla osób wchodzących w marketing i chcących nauczyć się pozycjonowania.

Sprawdź Akademię Surfera i zostań Surferem Data-Driven ;)